1 Milyondan Fazla Kişi Başvurdu

/ 23 Haziran 2018 / 18 views / yorumsuz
1 Milyondan Fazla Kişi Başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bayramdan sonra yapılan düzenlemeden yararlanmak isteyen konut ve iş yerleri sahiplerinin sayısının bir anda arttığını belirtti. İmar Barışı’na başvuran kişi sayısının şu an 1 milyon 38bin kişi civarında olduğunu ve vatandaşlar tarafından başvuru yapıldıktan sonra paylarına düşen konutlar için yüzde 3, iş yerleri için ise yüzde 5lik ödeme yapıldıktan hemen sonra belgelerin dağıtılacağını da ekledi. Böylece kişiler devlete karşı işlediği kaçakçılık ve ödemesi gereken cezalardan da kurtulmuş olacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı’na başvuran ve ondan yararlanmak isteyen kişilerin sayısında iki hafta içerisinde aşırı bir artış olduğunu ve bu sayının 1 milyon 38 bin 685 olduğunu söyledi.  8 Haziran’dan itibaren e-devlet üzerinden alınmaya başlanan İmar Barışı yapılandırılmasıyla, kişilerin iskan ve imar sıkıntısının çözüleceğini de AA muhaberine yaptığı konuşmada dile getirdi.
Bakan Özhaseki, bayramdan önce çok bir talep olmamasına rağmen, Ramazan Bayramı’ndan sonra yapılan başvuruların hız kazandığını ve rekor bir sayıya ulaştıklarını söyledi. İki haftada 1 milyon 38 bin 685 kişi başvurdu.
Yapı Kayıt belgesi almak için vatandaşların e devlet üzerinden başvuru yapabildiklerini de hatırlatan Bakan Özhaseki, internet üzerinden başvuru yapmadan sorun yaşayan vatandaşların ilçelerde tapu müdürlükleri ve Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine giderek ordakilerden yardım isteyebileceklerini söyledi.

Son başvuru Ekim 31’de

Yapı Kayıt belgesi 2017 yılında 31 Aralık’tan önce inşa edilen yapılar için hazırlanıp verilecek ve başvurular 31 Ekim’de son bulacak. Başvurular yapıldıktan sonra ödemeler için verilen sürenin son tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Gerekli durumlar bildiriliğinde, ödeme tarihi 1 sene kadar ileri atılabilecek.
Ödemelerin tutarları ise, belirlenen emlak vergi değeri ile yapının maliyet bedelinin toplamından konutlarda yüzde 3, iş yerlerinden ise yüzde 5 oranında olarak belirlendi. Başvurular ise e devlet üzerinden 8 Haziran’dan itibaren devam etmektedir. Başvuru konusunda internet üzerinden zorlanan vatandaşlar, bizzat Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine ya da tapu müdürlüklerine giderek yardım isteyebilir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.