1 Tweet 20 Milyar Dolara Mal Oldu

/ 8 Ağustos 2018 / 93 views / yorumsuz
1 Tweet 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Sosyal medya hayatımızdaki yerini her geçen gün sağlamlaştırırken, bizlere kattığı pek çok değerin yanında oldukça büyük zararlar da verebiliyor. Bunun son örneği Kanada’da yaşandı ve 1 tweet 20 milyar dolara mal oldu. Şaka değil, ülkenin Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’in sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı bir mesaj, Suudi Arabistan ile ülkesinin ilişkilerinin kopmasına neden oldu ve bu paylaşımın Kanada’ya maliyeti şu ana kadar yaklaşık 20 milyar doları buldu.

1 Tweet 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Günlük hayata ilişkin her detayın sosyal medya üzerinden paylaşılmasına alıştık ama artık ülke yönetimleri de sosyal medya hesapları ile şekillenebiliyor. Yöneticiler sosyal medya üzerinden açıklama yapıyor ve bu açıklamaları da ülkelerinin kaderini belirleyebiliyor. Bunun son örneği Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’in, Suudi Arabistan güvenlik makamlarının başkent Riyad’da bazı insan hakları aktivistlerini tutuklaması üzerine Twitter’dan yaptığı paylaşım. Bu paylaşımın ardından iki ülke arasındaki ipler kopma noktasına geldi ve ilk tespitlere göre bu tweetin Kanada’ya ekonomik maliyeti yaklaşık 20 milyar doları buldu.
Twitter mesajının ardından Kanada ile Suudi Arabistan arasındaki kriz derinleşirken, ekonomik boyutuna ilişkin ilk tespitler de ortaya çıkmaya başladı. Bakan Freeland’in halen Riyad’da tutuklu bulunan Kanadalı blog yazarı Raif Badawi’nin kız kardeşi Samar Badawi ile bir kadının daha hapse konulmasının ardından yaptığı ve Suudi Arabistan’ı bu kişileri serbest bırakmaya çağıran paylaşımı, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri kopma noktasına getirdi.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da aynı yolu izleyerek resmi Twitter hesabından Kanada ile tüm ticari ilişkilerini dondurduğunu, Kanada’nın Riyad Büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve kendi büyükelçisini de geri çağırdığını duyurdu.

Suudi Arabistan Kanada ile Ticari İlişkilerini Dondurdu

Suudi Arabistan’ın Kanada ile ticari ilişkilerin dondurulması kararı, Kanada’nın Suudi Arabistan’a satışına karar verilen ve halen üretim aşamasında olan toplam 15 milyar dolarlık 928 adet hafif ve ağır askeri zırhlı araç paketini de etkiledi. Suudi Arabistan, dönemin Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper zamanında, Ontario eyaletinde kurulu General Dynamics Land Systems (GDLS) firmasının ürettiği Light Armoured Vehicles-LAV (Hafif Silahlı Araçlar) tipi askeri araçlardan 928 adet sipariş etmiş, 2014 yılında işlemleri tamamlanan satış, 2015 yılında iktidara gelen Justin Trudeau hükümeti tarafından askıya alınmıştı.
Kanada kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan satış, dönemin Dışişleri Bakanı Stephen Dion’un girişimleriyle 2016 yılı nisan ayında onaylanmış ve üretime safhasına geçilmişti. Söz konusu ihaleyi alan GDLS, bu üretim için 470’i imalat hattında olmak üzere 2 bin 470 yeni işe alım gerçekleştirdiğini ve Suudi Arabistan’ın son kararı ile bu kişilerin işlerinden olacağını açıkladı.

Suudi Arabistan Kanada’daki Burslu Öğrencileri de Geri Çağırdı

Suudi Arabistan’ın ticari ilişkileri dondurma kararı kapsamında Kanada’daki üniversitelerde Suudi Arabistan devlet bursu ile okuyan 17 bin 272 öğrenci de aileleriyle ülkeyi terk edecek.
Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Riyad yönetiminin Kanada’yla eğitim, burs ve öğrenci gönderilmesi programlarını durdurduğu ifade edilerek, bu tür programlara kayıtlı olanların başka ülkelere nakli için acilen bir program hazırlanacağı ifade edilmişti.
Ottawa Üniversitesi tarafından yapılan ve Kanada basınına yansıyan bir araştırmaya göre, uluslararası öğrenci statüsü kapsamında Kanada’da bulunan Suudi öğrenciler, ülkedeki en büyük 6’ncı öğrenci topluluğunu oluşturuyor. Araştırmaya göre bu öğrencilerin Kanada ekonomisine katkıları, eğitimin yanında aileleri için yaptıkları harcamalarla 500 milyon doları buluyor.

Suudi Arabistan Hava Yolları Saudia Toronto Hattını Kapattı

Kriz iki ülke arasındaki uçuşları da etkiledi. Suudi Arabistan Hava Yolları Saudia yazılı bir açıklama yaparak, Kanada ile olan ticari ilişkilerin dondurulması kararı kapsamında 13 Ağustos Pazartesi gününden itibaren Kanada’nın Ontario eyaletinin merkezi Toronto’ya yönelik gidiş-dönüş seferlerinin durdurulduğunu bildirdi. Açıklamada, Toronto rezervasyonlarının askıya alındığı belirtilerek, önceden alınan tüm biletlerin iptal ve iadesinde herhangi bir kısıtlama yapılmayacağı duyuruldu. Saudia’nın Toronto seferlerinin iptalinin de Kanada ekonomisine olumsuz yansıyacağı belirtiliyor.
Öte yandan, Suudi makamlarının aldığı karar kapsamına Kanada ile Suudi Arabistan menşeli şirketlerin üçüncü ülkelerdeki ortaklıklarının da girdiği, bu tür ortaklıkların toplam parasal boyutlarının ise ilerleyen günlerde belli olmasının beklendiği kaydediliyor. Krizi yorumlayan uzmanlar, Kanada Dışişleri Bakanı Freeland’in attığı tweet ile başlayan krizin ülke ekonomisine maliyetinin şimdilik 20 milyar dolar olduğunu ancak bu rakamın artabileceğini dile getiriyor.
Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre, Kanada’nın Suudi Arabistan ile 4 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Kanada, Suudi Arabistan’ın aldığı son karar ile ekonomi yönetiminde bu kalemden de yoksun kalacak.
 

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.