12 Şubat Pazartesi Altın Fiyatları

/ 12 Şubat 2018 / 59 views / yorumsuz
12 Şubat Pazartesi Altın Fiyatları

Gram altın fiyatı ne kadar oldu? Çeyrek altın fiyatı kaç lira? Yarım altın kaç liradan işlem görüyor? Cumhuriyet ve ons altın fiyatları… Güncel altın fiyatları haberin devamında…
Son günlerde düşüş trendini koruyan altın 12 Şubat Pazartesi gününe yükselişle başlayarak yatırımcısını sevindirdi.

Gram Altın 162,23 Liradan Alınıyor

Altındaki düşüş gram altın fiyatlarını 160 liranın hemen üstünde tutan bir seyir izlemekte. Bugün gram altın 162,23 Türk Lirası’na alınırken 162,29 Türk Lirası’ndan satışı gerçekleştiriliyor.

Çeyrek Altın Fiyatı Yatırımcıyı İştahlandırıyor

12 Şubat Pazar günü çeyrek altın piyasada 259,62 liradan alınırken 266,11 liradan satılarak işlem görüyor.

Yarım Altın Kaç Liradan Satılıyor?

Yatırımcıların bir diğer tercihi yarım altın ise 12 Şubat Pazar günü 519,24 liradan alınıp 532,22 liradan satılarak piyasada işlem gördü.

Cumhuriyet Altını 11 Şubat Pazar Günü Kaç Lira?

Bugün 1.072,31 liradan alınan Cumhuriyet altını 1.088,52 liradan satılıyor.
 

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Aynı Altın Türü müdür?

Birçok insan tam altınla cumhuriyet altını aynı sanmaktadır. Fakat ekonomik olarak aynı değerde olsalar bile bu iki altın birbirinden ayrıdır. Peki bu iki altın arasındaki farklar neler? Bu iki altını daha yakından tanıyalım…

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altını Ata altını olarak bilinir. Bu altın 22 ayar ve ağırlığı 7.216 gramdır. Cumhuriyet altınının çapı ise 22 mm’dir. Bu altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazarken, diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir yazmaktadır. Bu altın T.C. Darphanesi tarafından üretilmektedir.

Tam Altın Nedir?

Cumhuriyet altını gibi tam altın da T.C. Darphanesi tarafından üretilen 22 ayar bir altındır. Gram ağırlığı ise 7.016 gram ve çapı 30 mm’dir.
Tam altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti ve basıl tarihi yazılı iken, diğer tarafında Atatürk resmi ve kenar süslemeler vardır.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altının Arasındaki Farklar:

Her iki altın türü de 22 ayar altından üretilmektedir. Bundan dolayı ekonomik olarak birbirinden farkı olmayan bu iki altın yatırımcılar için bir fark taşımamaktadır.
Fiziksel farkları ise ağırlık ve desen farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.