18 Yıl Önce Arkadaşlarıyla Kurduğu Şirket Şimdi Dünya Devi!

18 Yıl Önce Arkadaşlarıyla Kurduğu Şirket Şimdi Dünya Devi!

1990’lı yılların sonunda kurulan firmaların başarı hikayeleri pek çok kimse tarafından biliniyor. 1999’da bir sıkıntıyı çözmek için tasarlanan 2580 (Shazam) ise seneler sonra milyonlarca dolar bedelle başka bir firma tarafından satın alındı. Aradan geçen 18 sene çok şeyi değiştirse de  Shazam bulunduğu yere gelene kadar pek çok değişiklik geçirdi.

Nasıl Kuruldu?

Microsoft’ta çalışan Chris Barton bu programın kurulum sürecinde 3 yakın arkadaşı ile başladı. Fakat başlangıç hikayesi beklenenden biraz farklı. 4 arkadaş birlikte müzik dinlerken bilmedikleri bir şarkıyla karşılaştılar. Şarkının ismini öğrenmek isteyen Barton arkadaşlarından şarkının ismini öğrenemeyince çevresindeki kişilere sordu ve şarkının ismini öğrendi. Fakat o anda Shazam programının temelleri atılmış oldu.

Yaşanan bu olaydan sonra arkadaşlar bu işle ilgili fikirler ortaya attılar. Radyo istasyonları kullanarak şarkıların tespit edilmesi, telefon kullanma gibi fikirleri bulunan girişimciler ses çözücü gibi fikirleri geliştirdiler ve istediklerini yapmayı başardılar. Uzun bir yatırımcı bulma süreci sonucunda girişimciler, Simon Murdoch isimli yatırımcıdan beklediği yatırımı aldı ve 2002 senesinde 2580 ismini verdikleri şirketi kurdular. İsmin 2580 olmasının nedeni ise şarkı tespiti yapmak isteyen kullanıcıların bu numarayı arayarak müziği dinletmesi ve ismini kullanıcıya SMS atmasıydı. 0,50 pound gibi bir ücretle çalışan sistem hızla yayıldı.

İsim Değişikliği

Şirketin hızla büyümesi ve uluslararası talebin artması nedeniyle şirket isim değişikliğine gitti ve Marvel kahramanlarından Süperman’in en büyük rakibi Shazam’ın ismini programında kullanmaya karar verdiler. Bu isimle tanınan firma uluslarası olarak büyük rağbet gördü.

Apple ve Satın Alma Süreci

Akıllı telefonların sık kullanılmasıyla ortaya çıkan online müzik platformları sayesinde Shazam gittikçe değerlendi. Değerini seneler içerisinde 1 milyar doların üstüne çıkaran Shazam firması ise bu rekabette önemli bir yerde bulunuyor. Apple ve Spotify firmaları arasında müzik rekabetinde platform önerme özelliği bulunan Shazam Apple firmasının dikkatini çekti ve 400 milyon dolar değerle satın alındı. Shazam’ın ekibinin Apple firmasına katılacağı Apple tarafından doğrulanırken konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandıkça açıklama yapılacağı ifade edildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir