2. El Otomobil Alacaklar Dikkat! Ek Vergi Sinyali

2. El Otomobil Alacaklar Dikkat! Ek Vergi Sinyali

Otomotiv dünyasında büyük yankı uyandıran haber geçildi. Artan kredilerin ve faizlerinin kurlarla yükselmesi neticesi özel tüketim vergisinin de artmasını sağladı. Tüm bunlara rağmen araç satımında sene rekor ile kapanmaya doğru gidiyor. Yeni yılda yüzde yirmi gibi bir daralmanın olasılığı gündemde iken bu duruma sektör yöneticileri dahi şaşmış durumda. Bunun sebebi olarak da, Türkiye sınırlarında yüz bin ve üstü araç kiralanmak amacı ile indirimli alınarak, spot piyasa üstünden sıfır ancak ikinci ekmiş gibi satımı yapılıyordu. Yetkili merciler de bir yaşın altı olup ta ikinci el araç satışı için hem yeni bir düzenleme hem de ek bir vergi konduğunu söylüyor.

Özel Tüketim Vergisi Şoku

Daha geçen sene kasım ayında yapılan Özel Tüketim Vergisi şoku atlatılamamış iken bu yeni gelişmenin otomotiv üstünde bir bomba etkisi yapacağı söyleniyor. Yeni senenin ilk günlerinden itibaren yüzde yirmilik bir daralma hedefleyen otomotiv sektörü, yaptığı planı bu son gelişme ile yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Uzmanlar daralma hedef rakamın daha da büyüyeceği endişesindeler.

Kötü Giden Ekonomi

Ekonomik verilerin hiç de iyi olmadığını belirten uzmanlar, ikinci el araçlar gelen bu ek vergi sayesinde sektör büyük yara alacağı kanaatindeler. Bu sene araç satımı tüm ekonomik göstergelere rağmen rekor bir satış ile tamamlayacaktı. On bir ayda tam sekiz yüz on bir bin adet araç satımı gerçekleşmişti. Bu rakam geçen senenin iki buçuk katından da fazla bir rakama tekabül ediyordu. Geçen yılın Özel Tüketim Vergisi şoku atlatılmıştı ki şimdi de ikinci ele ek vergi getirilmesi durumu sektörü yaralayacak görünüyor.
Hem döviz hem de faiz oranlarının arttığı bir ortamda otomotiv satışlarının iyi gitmesi dahi mantıklı bir yanıt bulamıyordu. Tüm bu manilerin dışında gelişen ek vergi durumu hiç de iç açıcı gibi gözükmediğini anlatan sektör yetkilileri, yeni yılda düşünülen daralma oranını da etkilemesinden endişe ettiklerini ifade ediyorlar.

Araç Kiralamaya Darbe

Araç kiralama şirketlerinin, yeni araçları araba markalarından filo indirimi ile oldukça ucuz bir fiyata alarak kiralamadan sattıkları ortaya çıktı. Araçların kilometre göstergesi on bin rakamının çok altında bir rakamda iken satışa çıkarılan bu cazip fiyat ile alınmış araçlar üstünden haksız olduğu ifade edilen gelir elde edildiği iddia edildi. Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, bunları Çakallar olarak yorumluyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir