2014'ten Sonra Ev Alanlar Tapu Harcını Geri Alabilir

/ 27 Temmuz 2018 / 230 views / yorumsuz
2014'ten Sonra Ev Alanlar Tapu Harcını Geri Alabilir

25 Temmuz 2014 tarihinden sonra kentsel dönüşüm kapsamında yapılan binalardan daire ya da dükkan alan ve satanlar, ilk satışlarda geçerli olmak üzere, ödedikleri tapu harcı ücretlerini geri alabilirler. Müteahhitler de aynı şekilde ilk satışlar için yatırdıkları tapu harcını geri alabiliyor. Para iadesi için ev sahiplerinin yapacağı ilk iş ise vergi daireleri ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’na gayrimenkulleriyle ilgili temin edecekleri 5 belge ile başvurmaları olacak.

Şu 5 Belge ile Tapu Harcınızı Geri Alabilirsiniz

1- Alım satım işlemi yapıldıktan sonra 30 günlük süre içerisinde ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurup ödeme dekontu, tapu fotokopisi ,riskli yapı muafiyet yazısı, riskli yapı belgesi ve sözleşme (arsa payı karşılığı veya diğer modellerle yapılmışsa o sözleşme) ekleyerek düzeltme talebinde bulunulmalıdır. Alım satım yapıldıktan sonra 30 günlük süre geçtikten sonra başvuru yapılacaksa eğer Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla başvurulmalı. Bu 30 günlük süre içerisinde başvuru Vergi Mahkemesi red eder veya 30 günlük süre geçtikten sonra yapılan Gelir İdaresi başvurusu red edilirse red tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açılması gerekiyor.

2- Vergi Dairesi veya Gelir İdaresi Başkanlığına yapılan başvuru red edildikten sonra 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesi’ne dava açılacaktır. Dava dilekçesine ek olarak;
a) Tapu Senedi Fotokopisi
b) Vergi Tahsil Alındısı
c) Riskli Yapı Muafiyet Belgesi
d) Riskli Yapı Belgesi
e) Sözleşme Örneği (Arsa Payı Karşılığı veya başka modellerle yapılmışsa o sözleşme) hazırlanacak ve ilgili Vergi Mahkemesine açılacak davada sunulacaktır. Açılacak olan tüm davalarda geçmişte açılmış ve karara bağlanmış karar örneklerini yani emsalleri sunmak mahkemenin kanaati için önemli. Tüm tüketiciler ve müteahhitlerin bu imkandan faydalanabilmesi için satış yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu davayı açmaları gerekiyor.

Yeni Düzenlemede Tapu Harçları % 3’e Çekilmişti

Tapu harçlarının % 2’si alıcı % 2’si de satıcı tarafından ödenir. Ancak yapılan yeni bir düzenlemeyle 31 Ekim 2018 tarihine kadar harçlar % 4’ten % 3’ e indirilmişti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.