2018 Torba Yasasında Neler Var?

/ 12 Şubat 2018 / 146 views / 1 Yorum
2018 Torba Yasasında Neler Var?

2018 Torba yasasında hemen herkesin hayatını etkileyecek önemli ayrıntılar mevcut. Mecliste bir torba yasa çalışması var, taslak sunuldu. Hemen ayrıntılarını paylaşalım çünkü 7’den 70’e herkesin, her kesimin hayatını etkileyecek. İş dünyasından esnafa, yetimlerden engelliye, annelere de müjde üstüne müjde içeriyor!
Vatandaşın yüzünü güldürecek torba yasa tasarısının meclisteki mesaisi başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba yasa tasarısını Plan ve Bütçe Komisyonuna sundu. 82 maddelik tasarıyla pek çok kesime teşvik geliyor. Asgari ücret üzerindeki vergi yükü sabitleniyor. Artık asgari ücret vergi nedeniyle erimeyecek.
Eski Aracını Hurdaya Ayırıp Yeni Araç Alana 10 Bin TL ÖTV İndirimi
Tasarının getirdiği bir diğer yenilik ise “hurda araç” teşviki. 31 Aralık 2019 tarihine kadar 16 yaş üzerindeki araçlarını yenilemek isteyenler 10.000 TL’ye kadar ÖTV teşviği alacak. Bakan Ağbal, 4 milyon 500 aracın hurda niteliğinde olduğunu söyledi.
Kadın Çalışana 300 TL Kreş Desteği
İstihdamın arttırılmasına yönelik teşviklerde pakette yer alıyor. Özellikle kadın istihdamını desteklemek için önemli bir düzenlemeye gidiliyor. Kadın çalışana 300 liraya kadar kreş desteği geliyor. Ağbal: “300 liraya kadar olan kreş desteği, ücret gelirinden düşürülecek ve istisna edilecek. Bu oranı yüzde 50’ye kadar çıkarma konusunda da bir önerge vereceğiz” dedi.

İşverene ‘1 Ay Senden 1 Ay Benden’ Devlet Desteği
İşverene yeni işçi alımında 12 ay süreyle gelir vergisi, damga, stopaj ve sosyal güvenlik primi geliyor. 1 senden 1 benden kampanyasıyla esnafında yüzü gülecek. Ağbal: “bir senden bir benden programında, bir ay işverenin kendisi ücreti ve diğer ödemeleri yapacak, bir ayda devlet olarak biz ödemeleri yapacağız” dedi.
Şehit Yakınlarına İkinci İstihdam Hakkı
Terörle mücadelede hayatını kaybedenlerin ailelerine destek için ikinci istihdamın yolu açılıyor.
5 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alınacak
İlk defa ev alacaklara tanınan devlet katkısı 15 bin liradan 20 bin liraya, çeyiz desteği 5 bin liradan 7.500 liraya çıkarılıyor. Öğretmenlik bekleyenlere de müjde çıktı paketten. 5 bin sözleşmeli öğretmen alınacak. Çalışmaya başlayan 18-25 yaş arası yetimlerin aylıklarıysa kesilmeyecek. Kaçak maden ocağı işletenlere tasarıyla hapis cezası geliyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

2018 Torba Yasasında Neler Var? (1 Yorum)