2019 Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

/ 4 Aralık 2018 / 272 views / yorumsuz
2019 Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Artık yeni yıla sayılı günler kaldı ve milyonlarca emekli ve memur, yeni yılda maaşlarına gelecek zammı merak ediyorlar. Hem memurları hem de emeklileri ilgilendiren zam oranları yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Peki 2019 memur ve emekli maaşları ne kadar olacak? İkinci altı ayın son beş ayında gerçekleşen aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayı zam oranı % 10,64 oluyor. Bu zaman kadar memur ve memur emeklilerine de % 7,14enflasyonfarkı oluşuyor. Bu hesapla Ocak ayı zammı % 11.14 ‘e ulaştı..

2019 Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Emeklilere ve memurlara yeni yılda yapılacak zamlar netleşmeye başladı. Zam oranlarında enflasyon belirleyici olacak. 2018 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerine de % 4 ‘lük artışa ilaveten ne kadar fark yansıtılacağını belirleyecek. Peki yansıyacak olan fark sonrası emekli ve memur maaşları ne kadar olacak? İşte ayrıntılar!

Altı aylık dönemin beş ayının verileri belli oldu. TÜİK, dün Kasım ayı enflasyon verisini açıkladı. Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % 1,44 oranında geriledi. Temmuz – Kasım enflasyonu böylece % 10,64 çıktı. Yani ilk beş aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı % 10,64 oldu. Kesin oran için sadece tek bir veri kaldı. Aralık ayı enflasyonu da belli olduğunda, şu ana kadar oluşan zam oranı artabilir de azalabilir de..

3 Ocak Tarihinde Kesin Oran Belli Olacak

Memurlara emeklileri ve memurlara Ocak ayında % 4 ‘lük zamma ilaveten, 2018 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyonun % 3,5 ‘u aşan kısmı kadar fark verilecek. İlk beş aylık enflasyonun % 10,64 çıkmasıyla, memurlara ve memur emeklilerine % 7,14 enflasyon farkı oluştu. Yani beş aylık enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin Ocak ayı zammı % 11.14 ( % 4 artış + % 7.14 fark) çıkıyor. Kesin fark ise Aralık ayı enflasyonunun belli olması ile netleşecek.

Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda Ek Haklar Görüşülecek

Memur emeklileri ve memurların gözü bu hafta yapılacak KPDK toplantısında olacak. 7 Aralık tarihinde yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirilecek. Türkiye Kamu-Sen, Memur- Sen, ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanlarının da katılacağı toplantıda 3600 ek gösterge düzenlemesi ve memur emeklilerine aile yardımı verilmesibaşta olmak üzere pek çok talep görüşülecek.

Enflasyon Hedefleri Yakalandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan enflasyon rakamlarını incelendiğinde geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’ndaki rakamların şimdiden yakalandığı görülüyor. Yeni Ekonomi Programı’nda yıl sonu enflasyon rakamı % 20,8 olarak açıklanmıştı. Buna göre de emeklilerin altı aylık zammı % 10,65 olacaktı. İlk beş ayda gerçekleşen enflasyona bakıldığında bu hedeflerin de tutturulduğu görülüyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.