3.81'e Kadar Gerileyen Doların Gözü 'Faiz' Kararında

3.81'e Kadar Gerileyen Doların Gözü 'Faiz' Kararında

13 Aralık’ta FED tarafından alınan karara dolar aşağı yönlü tepki vermişti. Bu tepkinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı ise günün beklenen haberleri arasında ilk sırada.

FED Faiz Kararı

FED kısaltmasıyla bilinen Amerikan Merkez Bankası 13 Aralık 2017 tarihinde toplantı yaptı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada piyasa beklentisine uygun şekilde gösterge faizi 25 baz puan (%0,25) artışa gitti ve faiz %1,25-%1,50 aralığına yükseldi. Bu karar 2017 senesi için son faiz kararı olurken 2018 senesi için ise 3 kere faiz artışı öngörüldüğü ifade edildi.

Piyasa Tepkisi

Bu karar öncesi Dolar /TL kuru 3.83 civarında seyrederken FED tarafından gelen bu karar dolar üzerinde aşağı yönlü harekete sebep oldu ve dolar Dolar/TL 3.81 değeriyle güne başladı. Dolar bir süre sonra yükseliş eğilimi gösterse de şu sıralar 3.83 değerinden işlem görmeye devam ediyor. Türkiye’deki yatırımcılar ise TCMB tarafından açıklanacak faiz kararını bekliyor.

Doların  Değerini Merkez Bankası Belirleyecek

Kamuoyu tarafından bilinen bir yatırım şirketinde uzman olarak çalışan Eda Karadağ Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eda Karadağ yaptığı açıklamasında FED tarafından alınan kararın piyasalarda beklenen olumlu etkiyi yaratmadığını ve doların temkinli bir seyir izlediğini ifade etti. Kurdaki değişimin normal olduğunu belirten Karadağ, doların fiyat aralığının 3.80-3.90 aralığında olacağını söylerken bugün verilecek olan Merkez Bankası kararının doların değerini belirleyeceğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın Tavrı ve Beklentiler

Karadağ yaptığı açıklamasında açıklanan enflasyon değerlerinin beklenenden yukarıda olmasının fiyat oynaklığını etkilediğini belirtirken bu durumun faiz arttırım kararına neden olabileceği söylendi. Piyasaki beklentinin 50-100 baz puan arasında bir artış olduğunu söyleyen Karadağ böyle bir arttırımın olumlu etkileri olabileceğini ifade ederken 100 baz puandan fazla bir yükselişin yabancı yatırımcıları cezbetme ihtimali olduğundan söz etti.

Beklenti Harici Durumlar

Bu beklentilerin karşılanmaması halinde ne olacağı konusunda ise piyasadaki genel kabul gören düşünce Türk Lirası’nın hızlı bir değer kaybı yaşayacağı yönünde. Bu durum düşüşte olan Türk Lirası’nın değeri üzerinde direkt etkiye sahip olduğu için Merkez Bankası’nın kararı merakla bekleniyor.
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir