3600 Ek Göstergede Son Durum

/ 12 Ocak 2019 / 184 views / yorumsuz
3600 Ek Göstergede Son Durum

Başta öğretmen ve polisler başta olmak üzere pek çok memurun gözü 3600 ek gösterge ile alakalı çıkacak yeni yasada. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ikinci 100 günlük programında yer alan ek gösterge ile ilgili hazırlıklar hızla devam ederken, çalışmanın sonuçları da pek çok kamu çalışanı tarafından heyecanla bekleniyor. Peki 3600 ek göstergede son durum ne? Çalışmalar hangi aşamada?

3600 Ek Göstergede Son Durum

Yaklaşık 1,5 milyon polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmeni doğrudan ilgilendiren ek göstergeye ilişkin kapsamlı bir çalışma yapıldığı biliniyor. Hükümetin ikinci 100 günlük yapılacaklar listesinde de yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi ile kamu çalışanları ek zam alacaklar. İşte 3600 ek göstergedeki son durum..

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3600 ek gösterge konusunda önemli bir çalışma yürütülüyor. Bakanlık tarafından hazırlanan taslakta daha önce kamuoyuna duyurulan öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve polislerin yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. Yani yeni taslağa göre il müdürleri, bölge müdürleri, şube müdürleri, daire başkanları, üniversite genel sekreterleri ve üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanabilecekler.

Lise Mezunu Olanlar Ek Gösterge Avantajlarından Yararlanabilecek mi ?

Önümüzdeki aylarda meclis’e sunulması beklenen teklifte statünün mü yoksa eğitim durumunun mu dikkate alınacağı konusunda çeşitli formüller aranıyor. Ek göstergeler statüye göre belirlenirse eğitim durumu dikkate alınmadan tüm hemşire, polis ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek. Düzenlemede sadece eğitime bakılması halinde ise ek göstergeden sadece 4 yıllık üniversite mezunları ve yüksek lisans mezunları faydalanabilecek. Hükümet lise mezunlarının kapsam dışı kalmaması için her kesimi memnun edecek bir formül bulmaya çalışıyor.

3600 Ek Gösterge Maaşlara Ne Kadar Katkı Sağlayacak?

Kamu çalışanlarının maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları ünvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılıklar gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200 ‘den 3000 ‘e ve 3600 ‘e yükseltilmesi ile birlikte öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşları da ciddi oranda artış gösterecek.

Emekli Memurlar 3600 Ek Göstergeden Yararlanabilecek mi ?

Çalışmakta olan memurlarla birlikte, emekli olanlar ve idarecilerin de 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanması öngörülüyor. 30 yıl birinci dereceden çalışıp emekli olan polislerin emekli maaşlarında 637 TL, emekli ikramiyelerinde ise 27.013 TL artış gerçekleşmesi bekleniyor. 30 yıl birinci dereceden çalışarak emekli olan öğretmen, din görevlisi, hemşire ve idarecilerin ise emekli maaşlarında 569 TL, emekli ikramiyeleri 20.516 TL artış gerçekleşecek.

3600 Ek Gösterge Emekli Maaşlarını Ne Kadar Artıracak ?

25 yıla göre hesap yapıldığında 25 yıl birinci dereceden çalışarak emekli olan polislerin emekli maaşları 592 TL, emekli ikramiyeleri ise 22.739 TL artacak. 25 yıl birinci dereceden çalışarak emekli olan hemşire, öğretmen, idareciler ve din görevlilerinin emekli maaşları 533 TL, emekli ikramiyeleri 17.097 TL artış gösterecek.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Yasalaşacak ?

3600 ek gösterge düzenlemesinin ne zaman yasalaşacağı konusunda henüz net bir açıklama yapılmış değil. Ancak hükümetin ikinci 100 günlük eylem planında yer alan ek gösterge düzenlemesinin önümüzdeki aylarda meclise sunulması bekleniyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.