450 Bin Taşeron Kadroya Geçiyor!

450 Bin Taşeron Kadroya Geçiyor!

Uzun süredir konuşulan taşeron düzenlemesi sonunda netlik kazandı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan düzenlemeye göre 450 bin taşeron 2 Ocak 2018 itibariyle kadroya geçmek için başvuru yapabilecek.
RESMİ Gazete’de yayımlanan Kararname doğrultusunda 450 bin taşeron kadroya alınacak, ancak geçiş öncesi sınav ve güvenlik soruşturması uygulamaları gerçekleşecek. Genel bütçeli, özel bütçeli kurumlar, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, Atatürk Orman Çiftliği, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, kalkınma ajansları, Milli Piyango İdaresi, Spor Toto, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi kurumların taşeron çalışanlarının kadroya geçişi olacak.

Ayrıca, kadroya alınması beklenen 50 bin KİT personeli bu düzenlemenin kapsamı dışında bırakıldı. Bunun yanısıra, Kararname doğrultusunda gerçekleşecek diğer düzenlemelerden bazıları ise Vakıfbank’ın Hazine’ye devri, Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu ve Şeker Kurumu’nun kapatılması olarak açıklandı.

Taşeronlar 90 Günde Kadroda

4 Aralık 2017 tarihinin milat kabul edildiği düzenlemede 10 gün içinde kurumuna başvuran taşerona kurumu tarafından yazılı veya sözlü sınava tabi tutulacak. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerçekleşecek. Kadroya geçiş süreci toplam 3 ay sürecek.
Belediyelere bağlı kuruluşlarda çalışan taşeronlar artık belediyelere ait kurumların bünyesinde çalışıyor olacak. 4-C statüsü, özelleştirme sonucu sözleşmeleri sona eren ve geçici çalışanlar, yürürlükten kalkacak. 4-C çalışanlar 4-B, sözleşmeleli personel, olacaklar.

Kapsam Dışı Kalanlar Da Olacak

Eğer ihale edilen işin yüzde 70’I personel giderlerinden oluşuyorsa çalışanın belediye şirketine veya kadroya geçme hakkı doğacak. Fakat, park ve bahçe bakım ve onarımı; çöp toplama; cadde, sokak temizliği işlerindeki çalışanlara yalnızca belediye şirketine geçme hakkı sağlanacak. Kapsam dışında kalacak diğer alanlar ise danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine dair işe alımlar olacak.

Sendikalar

Taşeron sendikaları toplu sözleşmeler sona erene kadar geçerliliğini koruyacak. Bu çalışanlar daha sonra ana işyerlerinin kapsamındaki sendikalar dahilinde örgütlenebilecekler. Sözleşmesi feshedilen taşeron şirketler tazminat ödemesi alacaklar.

Kadroya Geçenlerin Ücretlerinde Artış Olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu düzenlemeyle ilgili açıklamalarında çalışanların kıdemleriyle beraber geçiş yapacağını belirtti. Sınav konusunun değerlendirileceğinden bahseden Sarıeroğlu, taşeron sınavına hazırlık kitabı, kursu gibi araçlara itibar edilmemesi gerektiğinin özellikle altını çizdi. Kadroya geçenler için 52 günlük ikramiyenin söz konusu olacağını belirten Sarıeroğlu’nun açıklaması şu şekilde oldu: “Yıllık brüt olarak 4 bin 621 lira, tabii asgari ücret değiştiği zaman bu rakam da artmış olacak. Bu şekilde tüm kadroya geçen sürekli işçilerimizin de ücretlerinde bir artış olacak. Taşeron olarak ayrıca 9 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 12 ayın altındaki çalışma yapanlar vardı. Bu anlamda 12 ayın altında yine personel alımına dayalı hizmet ihalesi ile çalışan kardeşlerimizi de, geçici işçi olarak alıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nda 27 bin kişi, diğer kurumlarda da 20-25 bin kişi böyle.”

ASFAT A.Ş.

Askeri fabrika ve tersaneler için bakım, alet-ekipman ve taşıt alımı, teknoloji transferi ve tüm modernizasyon çalışmalarını yürütecek bir savunma sanayi şirketi Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) ismiyle kuruldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir