6 Aralık Piyasalarda Son Durum

6 Aralık Piyasalarda Son Durum

Gündeme dair gelişmelerin piyasalara olan etkisi malum. Dolar, dün günü 3,8730’dan kapatmıştı. Bugün ise dolar/TL 3,8420 seviyelerinde işlem görmeye başladı.
29 Kasım tarihinden beri düşüş eğilimi içinde olan ve bu eğilimini sürdüren dolar, 3,9741 seyilerindeki düşüş eğilimini 3,8397’ye kadar gerileyerek sürdürdü. Dolar, günü %0,80’lik bir azalış göstererek 3,8441 ile tamamlamış oldu. Dolar son olarak 3,8483 ile %0,11’lik bir değişim göstererek piyasalarda işlem gördü.

Düşüşün Nedenleri

Amerika Birleşik Devletleri’nden kısa vadeli tahvil faizleri yükseliyor. Bu da küresel risk iştahının azalmasına yol açarak, doların diğer ülkelerin para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmasına neden oluyor.
Euro’da Son Durum
Gün boyu 4,56’nın üzerinde bir seyir sergileyen Euro, saat 16:30 itibari ile %0,01’lik bir değişimle 4,5470’e geriledi.

Çeyrek Altın Kaç TL?

Altın piyasasında da hareketli bir gün yaşandı. Altın, gram fiyatının yükselişi ile 157,2 lira seviyelerine ulaştı ve burada dengelendi. Dün doların kurunda meydana gelen gerileme, altının ons fiyatını da etkilemiş ve son bir ayın en düşük altın gram fiyatına ulaşılmıştı. Altın bu nedenle günü yüzde 1,5’luk bir azalış ile 156,7 liradan kapatmış oldu.
Kapalıçarşı’daki altın fiyatlarına gelince… kapalıçarşı’da çeyrek altının fiyatı 258 TL olarak işlem görürken, Cumhuriyet altını ise, 1,052 liradan satıldı.
Uzmanlara göre, ABD’deki vergi reforumu, Senato’dan geçince altın da düşüş trendine girdi ve ons fiyatı da 1,260 dolar seviyelerine inerek destek konumuna geldi.
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olan FES, Aralık ayı toplantısı düzenleyecek. Bu toplantıda, faiz artırımına gidilmesi bekleniyor. Bu durumun da altın diyatlarında düşüşün sebebi olduğu düşünülüyor. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan uzmanlar genel görüş belirterek, doların güçlenmesinin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin on yıllık tahvillerinin faiz oranlarının yüzde 2,30 üzerine yükselmesinin, altın fiyatlarını baskılayan ana unsur olduğu konusunda hemfikir olarak karşımıza çıkıyor.
 
Altın fiyatları, gün içinde bu seyrin hakim olduğu piyasalarda belirttiğimiz oranlarda yükselerek günün sonuna ulaştı. Dolar ve Euro fiyatları da belli bir düşüş eğilimi göstererek piyasalara etki etti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir