ABD EK VERGİ GETİRİLECEK 200 MİLYAR DOLARLIK ÇİN ÜRÜNÜNÜ AÇIKLADI

/ 11 Temmuz 2018 / 27 views / yorumsuz
ABD EK VERGİ GETİRİLECEK 200 MİLYAR DOLARLIK ÇİN ÜRÜNÜNÜ AÇIKLADI

ABD’nin yaptığı açıklamada 5 bin kadar ürün bulunmakta.ABD Başkanı DONALD TRUMP Çin’in daha önceki  tarifeleri misillemesi sebebiyle buna karşılık  yüzde 10 olarak belirlenen, 200 milyon dolarlık Çin tarafından üretilen ürünlere gümrük vergisi getireceğini açıkladı.Bu duruma Çin ticaret bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,karşılık verecekleri duyuruldu.Listedeki ürünlerin teknolojik ağırlıklı olması dikkat çekti.
Bu durum, uzmanlar tarafından “Made in China 2025″ projesini zedelemeye yönelik olarak yapıldığı söyleniyor. Listeye  ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in yorumu şöyle oldu :”Çin’in adil olmayan tutumuna karşılık geçen hafta 34 milyar dolarlık ürünlerine yüzde 25 tarife uyguladıklarını belirtti.” ABD Başkanı DONALD TRUMP’ın söylediği misilleme ise bu olaydan hemen sonra Çin’in 34 milyon dolarlık ABD ürününe yüzde 25’lik bir uygulama  ile oldu.ABD Başkanı DONALD TRUMP bu uygulamaya hemen başlanılması talimatını verdi.

BU İKİ DEVLET ARASINDAKİ TİCARET NE ZAMAN GERİLMEYE BAŞLADI ?

İlk olarak DONALD TRUMP yönetiminin 23 Mart’ta aldığı karar ile ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.Çin’in ise  ABD’nin yaptığı çelik ve alüminyuma yapılan zama cevabı gecikmedi, ABD çıkışlı 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 oranında tarife getirdi.
ABD yöneticileri ise bundan ayrı olarak  22 Mart’ta Çin’in, Amerika Birleşik Devlet’lerine ait  şirketlerin teknoloji alanındaki gücünü ve fikri haklarını ele geçirmek için yönelik yapılan usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle 50 milyar değerindeki binden fazla Çin’e ait olan ürüne iki aşamalı olarak yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulaması getireceğini açıkladı.
Çin Dışişleri tarafından yapılan açıklamada, bu savaşın serbest ticaret arasında, güç ve kurallar doğrultusunda iki devlet arasında bir savaş olması gerektiği belirtildi ve ABD’nin tehditlerini ”bir çeşit zorbalık” olarak nitelendi. Çin’in uluslararası toplumla uyumlu ticaret kurallarına uyarak ticari faaliyetlerinin sürdürüldüğü ve bu kurallar doğrultusunda doğru tarafta yer aldığı söylendi.
Karşılıklı olarak devam eden bu hamlelerde kazanan taraf olacak mı? ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı nasıl ilerleyecek? Bu soruların cevabını ileri zamanlarda göreceğiz.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.