ABD Ekonomisi 2 Yıl İçerisinde Felaketi Yaşayacak

/ 12 Eylül 2018 / 82 views / yorumsuz
ABD Ekonomisi 2 Yıl İçerisinde Felaketi Yaşayacak

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, ABD ekonomisinin iki yıl içinde gerilemesini tahmin ettiğini söyleyerek ABD dolarında önemli derecede zayıflama görüleceğini ifade etti. Dünyanın en büyük yatırım yönetimi firmalarından Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Amerikan ekonomisinin 2 yıl içinde gerilemesini öngördüğünü belirtti. Dalio ABD ekonomisi 2 yıl içerisinde felaketi yaşayacak imasında bulundu.

ABD Ekonomisi 2 Yıl İçerisinde Felaketi Yaşayacak

“İki yıl sonrası hakkında endişeleniyorum.” yorumunu yapan Dalio, öngördüğü gerilemeyle ilgili olarak, “Borç krizinden çok, dolar krizi olacak. Daha çok siyasi ve sosyal bir kriz olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Dolar % 30 Değer Kaybedecek

Dalio, ABD’nin borçlanmasının artması nedeniyle yükselecek açığın, Merkez Bankasının (Fed) faizleri daha çok artırma yerine para basmasına neden olacağına dikkati çekerek ABD dolarının değerinin yüzde 30 düşebileceğini kaydetti.
Ekonomik gerilemeden çıkmak için para politikasının etkisinin sınırlı olacağını savunan Dalio, şu anda ABD’nin, regülasyonlarının acil finansal durumlar karşısında yetkililere yeteri kadar özgürlük sağlamadığını söyledi. Dalio, “ABD Başkanına, Fed Başkanına ve Senato ile Temsilciler Meclisi liderlerinin beklenmeyen durumlarda gerekli adımları atabilmeleri için acil ekonomik güç kanunu oluşturulmalı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.