ABD Misillemesine Kanada'dan Da Misilleme Geldi

/ 2 Temmuz 2018 / 91 views / yorumsuz
ABD Misillemesine Kanada'dan Da Misilleme Geldi

Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında bir süredir devam eden gümrük vergileri sorunu gün geçtikçe adeta bir “kriz” halini almaya devam ediyor. Söz konusu bu krizin devam etmesinde her iki lider de aslında birbirlerine suçu atıyorlar. En son ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük tarifelerindek vergileri arttırmasının ardından Kanada Dışişleri Bakanı Freeland bir basın toplantısı düzenleme alarak konunun tüm basın mensuplarıyla kamuoyuna açık olarak paylaşacağını bildirdi.

Hamilton’daki Demir-Çelik Fabrikasında O Misillemeleri Sıraladı

Dışişleri Bakanı Freeland Hamilton’da yer alan demir-çelik fabrikasına Trump’ı davet etti. İkilinin burada neler görüşecekleri merak ediliyordu ve sonunda Dışişleri Bakanı Chriystia Freeland 1 Temmuz itibariyle ABD yönetimine toplamda 16,5 milyar misilleme getirdiklerini duyurdu. Gerekçe olarak da ABD Başkanı’nın Dünya Ticaret Örgütünün belirlediği gümrük tarifeleri dışına çıktığı ve tamamen yasa dışı bir işlem yürüttüğü için böyle bir hamleyle karşılık verdiklerini dile getirdi. Bu karşı koyma bakalım ABD yönetiminde nasıl bir gelişmeye sahne olacak şimdiden merakla beklenen konular arasında gelmektedir. Öbür yandan Hamilton’daki demir-çelik fabrikasındaki bütün üretimlerin de söz konusu misillemenin bir parçası olduğunu dile getirdi.

İşte O Misillemenin Tam Listesi

Kanada Dışişleri Bakanı tarafından ABD’ye karşı getirilen toplam maliyeti 16,5 milyarlık misillemenin tam listesi şu şekilde:
– Demir-çelik endüstriyel ürünleri
– Süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran, süt )
– Viski
– Temizlik malzemeleri
– Pizza ve daha birçok günlük yaşamın bir parçası olmaya devam eden temel ürünler her anlamda belli başlı misilleme listesinde yer alan ürünler arasında bulunmaktadır.
Tümüyle bu ürünler dikkate alındığı zaman Amerikan yönetiminin söz konusu bu yönetimlerine karşı nasıl bir şekillenecek durumun oluşturulması konusu dikkat çekmektedir.
Bütünüyle bu özellikleri yönünden değerlendirildiği zaman her yönüyle bu misillemelerin hangi tarihe kadar geçerlilik sürecini oluşturacağı dikkatleri üzerine çekmektedir. Tüm bu olasılıkları düşünülünce gerçekten de ilerleyen zamanlarda ABD – Kanada arasındaki bu ekonomik ve diplomatik krizin ne ölçüde şekilleneceği daha şimdiden merakla beklenen konular arasında…

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.