Adalet Bakanlığı 15.000 Personel Alacak

/ 4 Eylül 2018 / 284 views / yorumsuz
Adalet Bakanlığı 15.000 Personel Alacak

Son günlerde kamu kurumlarına personel alımları hız kazandı. Dün Sağlık Bakanlığı personel alımını duyurmuş ve ilan pek çok kişi tarafından rağbet görmüştü. Bugün personel alım haberi ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Adalet Bakanlığı 15.000 personel alacak. Açıklamayı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yaptı.
Bakan Abdülhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında “Çocuk baba ya da anneye gösterilmemesi halinde artık icra ücreti alınmayacak” diyen Adalet Bakanı açıklamalarını; “Adli yıl tüm yargı çalışanlarına ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bu yargı yılı yargıya güvenin artığı bir yol olmasını diliyorum. Amacımız yargıya güveni artırmak ve yargının hızlanmasını sağlamak.” şeklinde sürdürdü.

Yargıda Hedef Süre Uygulaması Başladı

Yargılamanın öngörülebilir olmasını sağlamakamacı ile Yargıda hedef süre uygulamasına özen gösterdiklerini belirten Adalet Bakanı, “Hedef süre uygulaması pazartesi başladı. Yargıda öngörülebilirliği sağlamak istiyoruz. Çalışma yapılırken bir dava türünde standart bir süre belirlendi. Yargılamayı uzatılan ve hedef süreyi uzatılan unsurlar tespit edilecek. Hem yargılama hem de ceza aşamasında süre belirlendi. Belirlenen süre aşılırsa sistem bizi uyaracak. Dava açıldıktan sonra ne zaman sonuçlanacağı bilinecek. Yargı sitemimiz üzerine analiz yapılacak. Vatandaşlarımızda davasının ne zaman biteceğini bilecek, şeffaf bir sistem olacak. 1 Ocak’tan sonra da vatandaşlarımız sistemi takip edebilecek.” şeklinde konuştu. Abdülhamit Gül açıklamalarını şöyle sürdürdü;
“AB perspektifimiz, reform yaklaşımımız temel dinamiklerimizden biridir. Biz AB ile görüşmelerden ne kadar geri kalsak da reformlarımızdan geri durmadık. İnsan hakları eylem planımız güncelleyeceğiz.”

FETÖ Davaları Konusu

“FETÖ darbecilerinin yargılanmasıyla ilgili adili, hızlı yargılanmalar yapılıyor. 86 dosya devem ediyor. 203 davada mahkemeler hakkında karar verildi. Tüm mahkemeleri fedakarlıkla abu davaları sürdürüyor. Hukuktan anayasadan hiçbir şekilde vazgeçilmeden davalar görülüyor. Suçluyla suçsuzu ayırt ederek hakkaniyet çerçevesinde yargılamalar yapılıyor. Yılsonu itibariyle sanık sayısı fazla olan davalar hariç darbe yargılamaları sona erecek.
Terör örgütü mensuplarının iadesiyle ilgili destek alamıyoruz. Biz Türkiye olarak uluslararası hukukun gereği olarak yapılan başvuruları değerlendirip iade ediyoruz.
Bu konuda bir adım atılmadı. Tüm delililer, belgeler verildi. Darbeyi yapanını terör elebaşı olduğunu açık bir şekilde belgeleyen delilleri verdik. Maalesef ABD’nin tutumu değişmedi.
Cezaevlerinde tutuklu hükümlü sayısında yoğunluk var. 250 bin 707 tutuklu hükümlü var. Daha önce yapılan açıklamalarda değişen bir şey yok. Tutumumuz değişmedi af konusu gündemimizde yok.”

Çocuklara Artık İcra Takibi Son Bulacak

“Çocukların icra daireleri aracılığıyla teslimi son bulacak. Çocuklar icra daireleri, aracılığıyla alınmayacak. Çocuk, baba ya da anneye gösterilmemesi halinde artık ücret alınmayacak.”

Adalet Bakanlığı 15.000 Personel Alacak

“1000 adli hakim ve savcı için müracaatı aralık ayında alacağız. 100 idari yargı hakimi, 15 bin de personel alacağız.”

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.