Aileler Yazın Çocukların Sağlıklı Beslenmesi İçin Neler Yapmalı?

Aileler Yazın Çocukların Sağlıklı Beslenmesi İçin Neler Yapmalı?

Çocuklar okul yaşamları içinde sağlıklarına dikkat etmemekte ve ailelerde özen gösterememektedir. Okul dönemi boyunca sağlıklı beslenemeyen çocukların daha kaliteli beslenmeleri için tatilin başlangıcıyla ailelerin eline fırsat geçecek. Uzun yaz tatili boyunca çocukların nasıl beslenmesi gerektiğine dair Dr. Fevzi Özgönül bazı tavsiyelerde bulundu. Kilo problemi yaşayan çocuklar için hareket zamanı olduğunu söyleyen Özgönül ailelerin tatili beslenme açısından verimli geçirmeleri gerektiğini söyledi.
Bu dönem içinde çocuklar için kahvaltının önemine vurgu yapan Dr. Fevzi Özgönül ailelerin çocuklara kolay sindiremeyecekleri, gün içinde onların daha aktif ve daha dikkatli olmalarını sağlayacak zengin bir kahvaltı hazırlamaları gerektiğini ifade etti.
Çocuklar Kepekli Ekmek Yememeli
Okul döneminde birçok çocuk çok erken saatlerde kalktığı için besleyici bir kahvaltı yapmamaktadır. Ancak kahvaltı büyüme çağındaki çocuklar başta olmak üzere tüm bireyler için atlanmaması gereken çok önemli bir öğündür. Bu sebeple en azından aileler yaz tatili döneminde okul varken hazırlayamadıkları kahvaltıları çocuklarına hazırlamalıdırlar. Yumurta kahvaltının en önenmli öğesidir. Okul döneminde yapılamayan çeşitli omletler yazın çocuklara yapılabilir.
Çocukların zevkine göre farklı peynir çeşitleri sofrada yerini alabilir.
Ekmek de kahvaltı için olmazda olmazdır. Ancak çocuklar için besleyici olan ekmek seçmek büyük önem taşımaktadır. Kepekli ekmekler çocukların kahvaltısı için tercih edilmemelidir. Çünkü kepekli ekmek kalsiyum ve demirin bağırsaklardaki emilimini engellemektedir. Bunun yerine çavdar, köy ekmeği ya da tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir.
Mevsime uygun olacak şekilde sebzeler kahvaltı sofrasında olmalıdır. ( Salata, maydanoz, marul, domates vb.)
Çocuklara kahvaltıda içecek olarak süt ya da taze meyve suyu verilmelidir.
Ayrıca kahvaltı sofrasını besleyiciliğini arttıracak diğer unsurlarda kuruyemişlerdir. Badem, ceviz, fındık kahvaltı sofralarına eklenerek çocukların daha sağlıklı beslenmesi sağlanmaktadır.
Kahvaltı ile Öğle Yemeği Arası 5 Saat Olmalı
Kahvaltı sonrası çocukların hareket etmelerini sağlamak gerekmektedir. Kahvaltı ile bir sonraki öğün arasında 5-6 saatlik bir ara verilmelidir. Böylece sindirim sisteminin güçlenmesi sağlanmakta ve bir sonraki öğün için vücut hazır hale gelmektedir.
Öğle yemeğin abur cubur tüketimi engellenmelidir. Fast food yiyecekler yerine çocuklara  geleneksel yemekler verilmelidir. Çorba yemeğin başlangıcında değilde yemeğin üstüne ikram edilmelidir. Bu, çocukların sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Öğünlerde olabildiğince farklı yemekler hazırlanmalı ve çocukların tüm yiyecekleri tatması sağlanmalıdır.
Akşam yemeğinde de sindirimi zor olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Bu öğünde özellikle sebze tüketimine ağırlık verilebilir. Yatmadan önce çocukların süt içmesi sağlanmalıdır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir