Alman Devi Porsche, Blockchain Sektörüne Büyük Adımlarla Giriyor!

/ 2 Mart 2018 / 61 views / yorumsuz
Alman Devi Porsche, Blockchain Sektörüne Büyük Adımlarla Giriyor!

Araba ve araba teknolojisi sektörünün önde gelen markalarından olan Almanya merkezli otomotiv devi Porsche da Blockchain’in büyüsüne kapılmış bir şekilde bu sektöre bomba gibi giriyor. Bünyesinde ürettiği tüm araçlara Blockchain teknolojisinin entegre edilmesinin planlandığını duyuran Alman firması sektörde oldukça büyük bir heyecan uyandırdı.

Blockchain’in Otomotiv Sektörüne Faydaları Ve Kurumsal Yönü

Porsche, geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir basın bülteninde Almanya’nın Berlin şehrinde faaliyet gösteren XAIN firması ile ortaklık kurduklarını ve Blockchain teknolojisinin beraber geliştirileceğini açıklamıştı. Şirket Blockchain teknolojisinin kullanımında daha çok kurumsal firmalara hitap etmeyi planlıyor. Araçların kilitlerini açmak veya kilitlemek, park yapılması ya da firmanın aracını bir çalışanının kullanımına sunması gibi kurmsal amaçlarla hareket eden Porsche’yi bu teknolojiyi kullanmaya iten şey de sektör için oldukça önemli. Blockchain’in orijinalinde kamusal defter olması gerçeği, onun otomotiv sektöründe kullanılmasının önünü hayli açıyor zira araçların sahipleri, teoride kimlerin araçları kullandığını, bu erişimin ne zaman yapıldığını vb. bilgileri kolaylıkla öğrenebilecek. Bu durum ise son yıllarda patlama yapan paylaşım ekonomisi alanında kilit rol oynayabilir.

Porsche De Kendini Coinini Tanıttı: Porsche Coins!

Porsche ayrıca bu teknolojinin otomotiv sektörüne girmesi için araba sahipleri arasında P2P işlemlerinin de önünü açacak. Bu teknoloji ile birlikte araç sahipleri, arabalarının yakıt depolarının dolumu ya da batarya şarjı için bir kredi / banka kartı kullanmak yerine Porsche Coins kullanılabilecekler.
Arabalara verdiği derin imkanlarla Blockchain entegrasyonu, adeta çılgın bir düzeyde rağbet görmekte. Porsche’nin de bu teknolojiye uyumu bu adımlar ile başlayacak ve planlara göre daha da gelişecek. Bilindiği üzere son günlerde Kodak da ajanslar ve fotoğrafçıların telif haklarının yönetimlerinde daha çok kontrol sahibi olması amacıyla Kodak Coin’i basına tanıtmıştı. Kodak’ın konu ile alakalı bu adımından sonra firmanın hisse fiyatlarının neredeyse 3 katına çıkması ise gelişmekte olan teknoloji dünyasından kopmaya yüz tutmuş bir şirket için dahi oldukça etkileyici düzeyde.

XAIN Firması Kim Ve Otomotiv Sektörüyle Ne Alakaları Var?

XAIN şirketi, Porsche’nin geçtiğimiz aylarda açtığı inovasyon yarışmasında birinci gelmiş bir kuruluş. Bu yarışmadan sonra XAIN, Porsche ile birlikte teknoloji geliştirmeye başlıyor ve sonuç olarak Blockchain teknolojisinde iki şirket beraber çalışacaklarını açıklıyorlar.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.