Alman Liderden "Erdoğan" Yorumu

/ 29 Haziran 2018 / 78 views / yorumsuz
Alman Liderden "Erdoğan" Yorumu

SPD eski lideri Schulz, 2018 Türkiye Genel Seçim sonuçlarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesine ise, birçok alanda hala ayrımcılığa uğrayan Türk’lerin kendilerini “Erdoğan” ile özdeşleştirdikleri düşüncesine sahip.

Türkler hâlâ ayrımcılığa maruz kalıyor

Düsseldorf’ta çıkan Rhenische Post gazetesine konuşan Schulz, “üç veya dört kuşaktır Almanya’da yaşayan ve Alman vatandaşı olan Türklerin hâlâ birçok alanda mağduriyete uğramalarına bir tepki” olarak tercihlerini Erdoğan’dan yana kullandıklarını dile getirdi. Alman vatandaşı olan Türk’lerin hâlâ sosyal yaşamda çeşitli zorluklar ve ayrımcılıklara maruz kaldığını da dile getiren Schulz, “Almanca da konuşuyor musunuz?” sorusuna maruz kalan Almanyalı Türk’lerin kendilerini Erdoğan ile özdeşleştirerek ona oy verdiklerine dikkat çekti. Günlük yaşamda karşılaştıkları rahatsız edici davranışlara karşılık, Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ı tercih ederek o davranışları dengelediklerini dile getirdi.

Erdoğan’ın Almanya’daki oy oranı yüzde 64,8 oldu

Almanya’da yaşayan bir milyon 400 binin biraz üzerindeki seçmenden 660 bini sandık başına gitti. 650 bin geçerli oyun, yüzde 64,8’ini MHP ve AKP’nin oluşturduğu Cumhur İttifak bloğunun adayı olan Erdoğan aldı. AKP’nin oyları ise yüzde 55’te kalmış olmasına rağmen yine de Almanya’da en çok oy alan parti oldu. Ancak 2017 Anayasa Referandumu ve 2015 Genel Seçimleri göz önüne alındığında Erdoğan’ın bu başarısı sadece bu seçime bağlı kalmayan bir başarı. Zira 2017 Anayasa Referandumu’nda yine MHP ve AKP’nin oluşturduğu “Evet Bloğu”, Almanya’daki geçerli oyların yüzde 63,1’ini almayı başardı. 2015 Haziran ve Kasım Genel Seçimlerinde ise sırasıyla, yüzde 53 ve 59 olarak gerçekleşti.

Martin Schulz kimdir?

Schulz, Almanya’da gerçekleşen son seçimlerde partisinin başbakan adayı olmuş ancak Merkel ve Hristitan Demokratik Birlik partisi, dört sene önceki seçimlere göre dokuz puan oy kaybetmiş olmasına rağmen seçimden birinci parti olarak çıkmayı başardı. Schulz da geçtiğimiz Şubat ayının son günlerinde, partisinin genel başkanlığından istifa ettiğini açıklamış ve SPD genel başkanı olarak son kez konuştuğunu dile getirip, görevinden kırgın veya kızgın bir şekilde ayrılmadığını söylemişti.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.