Amerika’daki Türklerin Korku Dolu Anları

/ 4 Temmuz 2018 / 16 views / yorumsuz
Amerika’daki Türklerin Korku Dolu Anları

Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biri olan New Jersey’de meydana gelen bir yangın, Türk basınının tüm dikkatini üzerine çekti. Bir anda Türkiye’deki tüm bakışları New Jersey’ye çeviren yangın eğer önlenemeseydi pek çok ailenin ölümüne sebep olabilirdi. Edgewater Park’taki bir apartmanda çıkan bu yangında şans eseri herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Ancak apartman sakinlerinin Türk olması, Türk halkının yüreklerini ayağa kaldırdı. Olay mahalline gelen itfaiye ekipleri yangını söndürmeye çalışırken bir yandan da apartmanda yaşayan ailelerin tahliyesine de yardım eli uzatmaktan geri kalmadı.

Yangının Sebebi Henüz Belli Değil

Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkan yangının adresi, New Jersey eyaletinin Edgewater Park kenti oldu. 130 numaralı yolun üzerindeki bir apartmanda çıkan yangından yara almadan kurtulan Türk ailelerin korkuları yüzlerinden okunuyordu. Dumanların yükseldiği apartmanda tüm varlıklarına veda etmeye hazırlanan ailelerin tek tesellisi canlarını kurtarabilmek oldu. Kahraman itfaiyeciler olmasaydı bambaşka sonuçlanabilecek bu yangına sebep olan şey ise henüz ortaya çıkmadı. Yetkili kişilerce yapılan açıklamada olayın akşam saatlerinde yaşandığı ve kısa sürede yangının kontrol altına alındığı anlaşıldı. Ancak yangının başladığı dairede hala araştırmanın devam ettiğini de ekleyen yetkililer tahminleri üzerine herhangi bir açıklama yapmadı. Şimdi tüm gözler yangının başlama sebebiyle ilgili yapılacak olan açıklamalarda.

Yangın Önlenemeseydi Büyük Bir Facia Yaşanabilirdi

İtfaiye ekiplerinin uzattığı yardım elini tutan apartman sakinleri yaşadıkları dehşeti anlattı. Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen olaydan yara almadan kurtulan aileler hasar içindeki evlerine bakıp derin üzüntülere gark oldu. Dehşet saçan Edgewater Park kentindeki bir apartmanda başlayan yangında Çakır ailesi, evlerini tamamen bu kazaya kurban verdi. Sahip oldukları her şeyi bir yangınla kaybeden anne Aysun Çakır, metanetini koruyarak korku içindeki oğlunu kucakladı. Ancak yaşadıkları felakete rağmen evin sahibi Çakır, 6 yaşındaki oğlu ile birlikte kendisini kurtaran itfaiyecilere olan minnetini de gizleyemedi. Pek çok ailenin yok olmanın eşiğine geldiği bu yangının gerçekleştiği olay yerine vaktinde ulaşan ekipler, aynı zamanda olası bir facianın önüne geçmiş oldu.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.