Apartman Görevlisine Sigorta Müjdesi

/ 15 Nisan 2018 / 113 views / yorumsuz
Apartman Görevlisine Sigorta Müjdesi

Kayıt dışı işçi çalıştırmanın hem cezası hem de sorumluluğu büyük. Devlet hem teşvik hem de düzenlemelerle sigortasız işçi çalıştırmanın önüne geçmeye çalışıyor. Son dönemde hasta bakıcı ve gündelikçiler için uygulamaya sokulan ‘hızlı ve kolay sigorta’ bu kez de apartman görevlileri için hayata geçirildi. İşte detaylar.
Çocuk bakıcısı nasıl kolay ve hızlı bir şekilde sigortalı olabiliyorsa artık apartman görevlileri de uzun işlemlere gerek kalmadan sigortalı olabilecek, kolay sigorta artık apartman görevlileri için devrede.

Sigortayı Yaptır, Cezadan Kurtul!

Apartman görevlisi sadece işe başladığında ve ayrıldığında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapılacak. Geriye sadece düzenli olarak prim yatırmak kalacak. Üstelik devlet kayıt dışı işçi çalıştırmanın önüne geçmek için teşvikte veriyor. Bundan sonra artık devlet tarafından kontroller sıklaşacak. Sigortasız apartman görevlisi çalıştırdığı tespit edilen site yönetimlerine çok yüksek cezalar kesilecek.

İşe Girişi 30 Günde Bildirmeyene Ceza

Kapıcı çalıştıran her bir işveren kendi işlemlerini kendisi takip edebilecek. Apartman ve site yöneticileri, kapıcılar için her ay SGK’ya belge vermek zorunda olmayacaklar. Sadece başlangıçta kurumun matbu formunu doldurarak işe giriş bildirgesi verecekler. İşten ayrıldıklarında SGK’ya bildirimde bulunacaklar. Geriye, primlerini düzenli olarak yatırmak kalacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen sigorta prim bildirgeleri için her ay 28.90 lira damga vergisi ödeniyor. Kolay işverenlik uygulamasından yararlananlar her ay bildirge vermeyecekleri için damga vergisi ödemekten kurtulacaklar. Bu da apartman ve site yönetimlerine yıllık 347 lira avantaj sağlayacak. İşe ilk girişte bildirim işleminin, en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor.
Bu süre içinde yapılmayan bildirim için apartman ve site yönetimleri 405.90 lira ceza ödeyecekler. Bildirim yapılmadığının mahkeme kararından, denetim elemanlarının tespitlerinden, bankalar veya diğer kurumlardan alınan bilgi ve belgelerden ortaya çıkması halinde asgari ücretin iki katı tutarında ceza ödenecek. Bu da 2018 yılı asgari ücreti üzerinden 4 bin 59 lira ceza anlamına geliyor.
Aylık prim bildirgelerini ödemeyenler veya geciktirenler de çalıştırdıkları kapıcı başına 405.90 lira aylık ceza ödemek durumunda kalıyor. Her ay bildirge zorunluluğu kalkacağı için cezalı duruma düşmekten de kurtulacaklar.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.