Apple Kredi Kartı Çıkaracak!

/ 14 Mayıs 2018 / 48 views / yorumsuz
Apple Kredi Kartı Çıkaracak!

Teknoloji ve bankacılık sektörünün iki önemli firmasının ortak bir kredi kartı çıkarmak için bir araya geldiği bildirildi. Hürriyet Gazetesi’nin The Wall Street Journal üzerinden aktardığı habere göre  Apple, bir kredi kartı çıkarmak amacıyla Goldman Sachs ile bir araya geldi. Apple’ın ödeme inovasyonunu Apple Pay üzerinden ortaya koyacağı bilgisi dile getirildi. Apple’ın yeni kartını kullanıcılara nasıl sunacağının ise merakla beklendiği ifade edildi.

Çok Yakında Geliyor

Apple’ın faizsiz ve bonus puan destekli kampanyalar sunan Apple kartları planı sebeiyle Barclays ile bir anlaşma yaptığı ancak anlaşmayı feshetmeyi planladığı söylenmekle birlikte Apple’ın yeni kartları 2019 senesinin ilk aylarında piyasaya süreceği ifade edildi. Yüksek teknoloji alanında pek çok rakibi bulunan Apple’ın, rekabetin kızıştığı bir dönemde yaptığı böylesi bir atılımın dikkat çekmekten kurtulamadığı da dile getirilenler arasındaydı.

İki Firma İçin De Karlı

Bu anlaşmanın Goldman Sachs için de ilk kredi kartını çıkarmak anlamına geleceği belirtilirken, Apple için de sektör alanını genişletmeye katkı sağlayacağı; iki şirket için de karlı olacağının tahmin edildiğinin altı çizildi. Yatırım bankacılığı sektöründe kendine önemli bir yer edinmiş olan Goldman Sachs firmasının da yeni yatırımlara ortak olma düşüncesi dikkatleri üzerine çekti. Iphone 8 ve Iphone X gibi yeni modelleri ile özellikle son günlerde büyük ilgi gören Apple firmasının, özellikle teknoloji sektöründe yeni atılımlar yapmaya meyilli olduğunun bir süredir bilindiği ifade edildi.

Apple’ın Gelirleri Artıyor

Mayıs ayında ekonomik ve idari raporunu ortaya koyan Apple’ın, 2018 senesinin ilk çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,9 daha fazla iPhone ürünü sattığı bilgisi kaydedildi. Bununla beraber Apple firmasının 2017 yılının ilk üç ayında 52,9 milyar iken, 2018 yılının ilk üç ayındaki toplam gelirinin 61,1 milyar dolar olduğu; 2017 senesinin eşdeğer dönemine kıyasla yüzde 15,5 arttığı ifade edildi. Apple’ın Barclays ile olan anlaşmasını neden feshettiği detaylı olarak açıklanmazken, Goldman Sachs ile daha uyumlu olacağı ve zenginliğine zenginlik katacağının tahmin edildiği de uzmanlar tarafından dile getirildi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.