Apple’dan Iphonelara Yeni Özellikler

/ 5 Haziran 2018 / 391 views / yorumsuz
Apple’dan Iphonelara Yeni Özellikler

WWDC’nin 2018 etkinliğinde Apple, hazırladığı yenilikleri duyurdu. Bu yeniliklerden bir kaçını sizler için derledik:

* Mac bilgisayarlara gece modu özelliği yeni MacOS sürümünde yer alacak

* FaceTime uygulamasında artık 32 kişiyle aynı anda görüşme sağlanabilecek

* IOS son sürümde measure isimli yeni bir özellik olacak. Bu özellikle birlikte kullanıcı kamera vasıtası ile bir nesnenin ölçülerini elde edebilecek. Örneğin bir kutunun en ve boyunu metre kullanımına gerek kalmadan telefon aracılığı ile ölçümleyebileceksiniz. Uygulamanın işletim sistemi tabanına entegre olması onu telefonun dahili bir özelliği haline getiriyor. Yani ek uygulamalar indirmek zorunda kalmayacaksınız. IOS 12 platformunda yer alacak bu uygulamanın oldukça dikkat çekmesi bekleniyor.

* Bir diğer özellik ise, kamera vasıtası ile yakalanan fotoğrafların içinden istenilen bir resmi seçip bulma anlamında getirilen kolaylıkla sağlanmış. Resimleri kategorileyen galeri sistemi ile artık fotoğraf aramaları çok daha kolay olacak.

*Apple rahatsız etme özelliğini de elden geçirerek ekran ışığını kısıyor ve kullanıcıdan yeni talimatlarını alana kadar tüm bildirimleri saklıyor. Bu şekilde kullanıcı müsait duruma geldiğinde tüm bildirimlerini kontrol edebiliyor. Ya da kullanıcı olarak siz, hangi saat aralıklarında bu modun devreye girip çıkacağını ayarlayarak, sistemin otomatik olarak işlemesini sağlayabiliyorsunuz. Yoğun mesaisinde dikkatinin dağılmasına müsaade etmek istemeyenler için büyük bir özellik olsa gerek.

* Screen Time ile telefonunuzun hangi uygulamalarında ne kadar zaman harcadığınızı görebiliyor ve bu şekilde indirdiğiniz ama çok az kullandığınız uygulamaları görebiliyorsunuz. Dolaylı bir avantaj olarak kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan kaldırıp hem alan ve hem de performans sorunlarından uzak kalabiliyorsunuz.

* IOS 12 de bildirimlerde elden geçirilmiş. Bu sayede kullanıcı alacağı bildirimlerin denetlenmesine dair çok daha fazla seçeneğe sahip oluyor. Ayrıca siri aracılığı ile telefonla haberleşerek hangi bildirim için ne tür bildirim uyarısı almak istediğinizi detaylı olarak ayarlayabiliyorsunuz.

* Bir diğer özellik olarak sosyal medya uygulamalarından gelen mesajlar bildirim mesajları ekranda ayrı ayrı görüntülenebilecek. Bu sayede ekranda yaşanan bildirimlere bağlı karmaşa iOS 12 ile son bulmuş olacak.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.