Aralık Ayı Güncel Ekonomi Verileri

Aralık Ayı Güncel Ekonomi Verileri

Aralık Ayının Ekonomi Güven Endeksi Açıklandı. Peki İlerleme Kaydedildi Mi?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 Aralık ayı ekonomik güven endeksi,geçen aya göre yüzde üç oranında azaldı ve 97,9’dan 95’e düştü. Bu düşüş,tüketici,hizmet,inşaat sektörü ve imalat sanayi güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.
Aralık ayında imalat sanayi güven endeksi 109,2,tüketici güven endeksi 65,1,hizmet sektörü güven endeksi 96,2 ve inşaat sektörü güven endeksi 81,6 değerine geriledi.Perakende ticaret güven endeksi ise aradan sıyrıldı ve 100,6 değerine yükseldi.

İma Grup Birleşik Arap Emirlikleri İle Anlaştı.5 Milyar Dolarlık Fon!

KMK Investment ile Türkiye’deki projelere yönelik anlaşma imzalayan İma Grup,5 milyar dolarlık fon ile ekonomiye yüksek oranlı katkı sağladı.
İMA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Bağcı ile KMK Investment Yürütme Direktörü Dr. Omar Ibrahim Khader tarafından imzalanan anlaşma töreninde konuşan Derya Bağcı, ‘Her iyi fikir yarırıma değer.’ sloganı ile yola çıktıklarını belirtti ve sektör ayrımı yapılmadan,Türkiye’deki her projeye destek vereceklerini açıkladı.

Türkiye Turizmi Gelecek Yıl Ne Durumda Olacak?

Türkiye ekonomisinde önemli yer kaplayan Turizm sektörü,İngiliz seyahat acentaları birliğinin raporuna göre,2017’nin ikinci yarısında iyileşmeye başlayan turizm sektörü gelecek yıl rakamlarını daha da katlayacak.
2017’nin ikinci yarısında büyük bir atak yapan Türk Turizm Sektörü,İngiliz The Times gazetisinin dikkatinden kaçmadı.
İngiliz Seyahat Acentaları Birliği’nin (ABTA) yaptığı açıklamaya göre,2018 yılında turizm endüstrisi adeta Türkiye’nin yılı olacak. Ön rezervasyon ve ön satış larda yüzde yetmiş oranında artış gösterildiği belirtilirken,bu rakama en yakın ülke olan Mısır’da,bu oranın yüzde 24 rakamında kaldığı belirtildi.

Dünya’nın En Zenginleri Bu Yıl Ne Kadar Zenginleşti?

Toplam varlıkları 4,4 trilyon dolar olan dünyanın en zengin 500 kişisi, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre,bu yıl bir trilyon dolar daha zenginleşti.
Amazon’nun kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, 34,2 milyar dolarla servetini en fazla artıran kişi oldu ve 99,6 milyar dolar servete ulaşarak,2013 yılından bu yana dünyanın en zengin kişisi olan Microsoft’un kurucusu, 91,3 milyar dolara sahip Bill Gates’in önüne geçmeyi başardı.
Çinli iş adamı Hui Ka Yan,25,9 milyar dolarla servetini yüzde 350 oranında artırarak,Bezos’tan sonra yerini aldı.
En büyük zenginleşme 2017’de teknoloji patronlarının oldu. 57 teknoloji milyarderi,262 milyar dolar kazanarak servetlerini yüzde 35 arttırdılar.
Geçen yıl listede yer alan 60 milyarder ise,servet kaybı ve rekabette daha az kazanma gibi sebeplerle liste dışında kaldılar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir