Asgari Ücret Belli Oldu!

Asgari Ücret Belli Oldu!

Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği 2018 asgari ücret rakamı Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından açıklandı. Asgari ücret net 1603 TL oldu. İşte Sarıeroğlu’nun konuşmasının tam metni.
Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarımızı biliyorsunuz 1 Ocak tarihinden geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 1 ay boyunca yoğun bir biçimde sürdü. İlk toplantımızı 1 Aralık tarihinde bakanlığımızda gerçekleştirdik. Ardından ikinci toplantımızı Türk-İş genel merkezinde üçüncü ve son toplantımızı ise Türkiye İşveren Derneği Konfederasyonu genel merkezinde geçekleştirdik. Bu toplantılarda işçi ve işveren temsilcilerimizin taleplerini dinledik. Tüm bir ay boyunca yaptığımız görüşmelerde artık bugün uzun süren bir müzakere sürecinin ardından şu an itibariyle sürecimizi nihayete erdirmiş durumdayız.
Milyonlarca çalışanımızı ilgilendiren böylesi önemli bir konuda görüşmelerimizi büyük bir hassasiyet ve titizlikle yaptığımızı belirtmek istiyorum. Tüm asgari ücret tüm asgari ücret tespiti üyelerimize bir aylık bu yoğun çalışmada vermiş oldukları emek için ayrıca teşekkür ediyorum. Sözü fazla uzatmadan çoğunlukla karar verdiğimiz asgari ücret tespit komisyonumuzun 1 Ocak 2018 itibari ile uygulamaya başlayacağımız asgari ücret seviyesini kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Paylaşmadan önce kısa bir not olarak asgari ücret tespit komisyonumuzun şu yapıda çalışmalarını sürdürdü. Hükümet adına 5 temsilci, işçi kesimi adına 5 temsilci, işveren kesimi adına 5 temsilci olarak toplam 15 temsilcimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Çoğunluk kararı olmadan asgari ücret komisyonumuz bir rakam belirleyemiyor bu yüzden müzakerelerimiz bu saate kadar sürdü. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum” diye ifade etti.

2018 Asgari Ücret Brüt 2.029 TL Net 1.603 TL
Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu konuşmasına şöyle devam etti:
1 Ocak 2018 tarihinden itibaren asgari ücreti paylaşıyorum. Brüt olarak 2.029 TL, net olarak asgari ücret 1.603 TL olarak belirlenmiştir. Yaptığımız artışta %14.2 gibi mevcut enflasyon oranında üzerinde bir ücret seviyesi belirlemiş durumdayız. Bu rakamın tüm işçilerimize ve işverenlerimize çalışma hayatının ilgili taraflarına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu belirlediğimiz %14.2 artış ile son üç yıldır asgari ücrete kümülatif değer olarak toplam %50.2 oranında bir artış yapmış olduğumuzu belirtmek istiyorum.”dedi

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir