Audi'ye Polis Baskını

/ 13 Haziran 2018 / 88 views / yorumsuz
Audi'ye Polis Baskını
Volkswagen’in dizel skandalı giderek büyüyor. Hatırlanacağı üzere emisyon değerleri ile oynanarak resmi makamların aldatılması ile suçlanan Volkswagen’in kağıt üzerinde verdiği emisyon değerleri ile pratikte yapılan ölçümlerle ortaya çıkan emisyon değerleri arasında farklar tespit edilmişti. Dizel araçların çevreyi daha fazla kirletmesi nedeniyle dönem dönem emisyon kriterleri değiştirilmekte ve bu sayede üreticilerin bu değerlere uyması beklenmekteydi. Ancak Volkswagen yöneticilerinden bazılarının teknik geliştirmeler yerine mevcut ünitelerin kâğıt üzerindeki değerleri ile oynanması suretiyle resmi kanalların yanlış bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.
İşte son gelişmelerde ise Volkswagen grup bünyesinde yer alan Audi yer aldı. Alman polisi yetkilileri Volkswagen’in (VW) egzoz emisyon değerleri ile ilgili soruşturması kapsamında, Audi CEO’su Rupert Stadler’ın ve bir başka yönetim kurulu üyesinin evine baskın düzenledi.
Almanya’nın Münih Başsavcılığı konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, Audi CEO’su Rupert Stadler ve bahsi geçen yönetim kurulu üyesine çeşitli suçlamaların getirildiği bilgileri yer almıştı. Audi yetkilileri, bazı dizel motorlarının emisyon değerleri ile oynayabilen bir yazılımı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri otomobil pazarlarında piyasaya vermekle suçlanıyor.
Diğer yandan Audi’nin bağlı bulunduğu Volkswagen grubundan, gerçekleşen baskına ilişkin henüz bir açıklama gelmediği görüldü. Audi’den gelen açıklama ise yetkili resmi organlarla iş birliği içinde olunduğu yönünde. Soruşturma kapsamında bu güne kadar gözaltına alınanların sayısı yirmiye ulaşırken, gerçekleşen baskın Audi’ye yönelik aramaların dördüncüsü oldu.
Yaşanan gelişmeler sonucunda Volkswagen şirketi bahsi geçen dizel motor seçeneklerini ürün opsiyonlarından kaldırmış ve şirket hisseleri değer kaybetmeye başlamıştı. Skandalın giderek büyümesi ve Volkswagen’in bünyesinde yer alan diğer şirketlere de yansıması ile birlikte şirket yetkililerinin endişeli bekleyişleri devam ediyor. Yapılan baskınlar ve gözaltına alınan şirket yetkililerinin ardından gözler Volkswagen tarafından yapılacak açıklamalara çevrilmiş durumda.
Hatırlanacağı üzere Toyota’nın yıllık en fazla araç üretme rekoru Volkswagen tarafından egale edilmişti. Dünyanın bir çok ülke pazarında uluslar arası olarak faaliyet gösteren Volkswagen ise Renault-Nissan ortaklığına Mitsubishi’nin de dahil olması ile birlikte ikinci sıraya gerilemişti. Diğer bir merak konusu ise yaşanan gelişmelerin şirket prestiji ve araç satışlarına olacak etkileri yönünde.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.