Avrupa Birliği Komisyonu Kripto Paralar İle İlgili Toplandı

/ 27 Şubat 2018 / 38 views / yorumsuz
Avrupa Birliği Komisyonu Kripto Paralar İle İlgili Toplandı

Avrupa Birliği Komisyonu, AB’nin şu sıralar üzerinde çalışmalar yürüttüğü finansal teknolojiler ile ilgili eylem planının desteklenmesi misyonlu bir toplantı düzenledi. Kripto paraların geleceğinin tartışıldığı toplantıdan genel itibari ile olumlu sonuçlar, kararlar ve düşünceler çıktı.

Eylem Planı Mart 2018’den İtibaren

2018 yılının Mart ayından itibaren başlayacak olan eylem planı için yapılan toplantıda G20 ile ortak hareket etmenin gerekliliğine vurgu yapıldı. Toplantının ardından Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis önemli açıklamalarda bulundu. Genel itibari ile Avrupa Birliği’nin kripto paraları düzenleme ihtimalinin olduğunu ifade eden Dombrovskis, risklerin göz ardı edilemeyeceğini ve dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar olduklarını söyledi. Kripto paraların popülerliğine de değinen AB Komisyon Genel Başkan Yardımcısı, uluslar arası yapılan ticarette kripto para kullanımının çok büyük bir risk olduğunu ve çeşitli spekülasyonlara davetiye çıkarabileceğini ifade etti. Kripto paraların kara para aklama gibi yasadışı faaliyetleri ne denli mümkün kıldığının da altını çizen Dombrovskis, örnek olarak Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA)’nun tespitini gerçekleştirdiği birtakım dolandırıcılık olaylarını gösterdi. Dombrovskis, rekabet açısından kripto paraların önemine değindi ve rekabetçi kalmak açısından Avrupa’nın kripto para birimlerine daha pozitif yaklaşması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Toplantıdan Diğer Notlar

Genel itibari ile Avrupa Birliğinin kripto paralar ile olan ilişkisinin ve ne kadar ve nasıl yaklaşılacağının konuşulduğu toplantıda bir takım kripto para analizleri de yapıldı. Kripto para piyasasının tüketiciler, yatırımcılar ve aracılarında içinde bulunduğu çok büyük bir boyuta geçtiğinin önemine değinilen toplantıda, kripto para birimlerinin çoğunun kullandığı blockchain teknolojisinin finansal piyasa için gelecek vaat eden bir gelişme olduğu üzerine de konuşuldu. Kripto para piyasasının finansal piyasayı nasıl ve ne ölçüde etkilediği, bundan doğabilecek olan riskler ve kripto para ile olası bir etkileşimin ne gibi sonuçlar doğuracağı da toplantıda konuşulan konular arasındaydı. Bütün dünya geneli ve uluslararası sanal para piyasası ile kıyaslandığı zaman Avrupa kripto para piyasasının aslında son derece küçük bir yer kapladığı tespitinin de yapıldığı toplantıda, Avrupalı tüketicinin nasıl koruma altına alınacağı sorusuna da yanıt arandı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.