Bağ-Kurlulara Emeklilik Müjdesi

/ 15 Şubat 2018 / 150 views / yorumsuz
Bağ-Kurlulara Emeklilik Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Bağ-Kurlulara emeklilik müjdesi geldi. Borcu nedeniyle emekli olmayan Bağ-Kurlular yapılan protokol sayesinde bankadan kredi çekerek emekli olabilecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında “Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü” imzalandı.
1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile borçlu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kurlu sigortalılar emekli olabilecek. Borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kurlular, Ziraat Bankasından kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyerek emekli olabilecek. 48 ay vade ile kredi alarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılara emekli aylığı bağlanacak. Sigortalıların kredi ödemeleri ise emekli aylığından karşılanacak.
Komisyon Alınmayacak
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, “Protokolümüz kapsamında prim borcu esnaflarımızın 48 ay vade ile bu borçlarını ödemeleri ve bu borçların ödenmesi de emekli maaşlarından sağlanması gerçekleştirilecek. Önemli olan komisyon alınmayacak olması, bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Yine bu kredi imkanına başvuran esnaflarımızın da geçmiş sorgulamaları yapılmayacak. Emekli olmaya hak kazanan esnaflarımız başvurduğu takdirde bu kredi imkanından faydalanmış olacaklar” dedi.

1-3 çalışanı olan iş yerlerinde, 18-25 yaş arası gençlerin artı istihdam olarak işe almaları halinde 6 ay boyunca ücreti, vergisi ve sigorta primlerinin karşılanacağı bir teşvik modelinin de hayata geçirileceğini aktaran Sarıeroğlu, “Bugün imzalanan protokolümüz gerçekten önemli. Birikmiş prim borcu nedeniyle durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı, ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokol kapsamında olacak. Protokol ile sigortalılarımızın 48 ay vade borçlarını ödemeleri, ödenmesinin de emekli maaşından sağlanması gerçekleştirilecek. Önemli olan komisyon alınmayacak olması. Bu krediye başvuran esnaflarımızın geçmiş sorgulamaları da yapılmayacak” şeklinde konuştu.
“Protokol 3 Ay Süreyle Geçerli”
SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ise, 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile borçlu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kur’lu sigortalıların emekli edileceği bilgisini vererek, “Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli, talep edildiği takdirde iki sefer uzatılma imkanı var. Özellikle birikmiş prim borcu olan ve askerlik, doğum borçlanması yaparak emekli olacak olanlar da bu imkândan yararlanabilecek. Sigortalımız müracaat ettiklerinde Ziraat Bankalarına kredi yatacak ve akabinde kullanabilecekler” bilgisini verdi.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.