Bakan Müjdeyi Verdi İstihdama 6 Yeni Teşvik Geliyor

/ 11 Şubat 2018 / 47 views / yorumsuz
Bakan Müjdeyi Verdi İstihdama 6 Yeni Teşvik Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 yılında istihdamda atılacak yeni adımları açıkladı. Yapılacak yeni düzenlemeler arasında, toplum yararına çalışan kişilere kreş desteği, 2.220 TL’yi aşan tutara kadar prim ve vergi teşviki gibi avantajlı yenilikler olacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “artı 2 istihdam” çağrısı yeni adımlarla destekleniyor. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz ay işadamlarıyla yaptığı bir toplantıda: ““Bu istihdam seferberliğini her halde devletten bekleyecek olursak bu ciddi bir yanılgı olur. 1.5 milyon üyesi olan TOBB, yılbaşında kendisinden bütün üyelerimizin artı 1 istihdama sağlamasını istemiştik, şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre biz artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve yayacak, bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır. Ben buradan işadamlarımıza sesleniyorum, buna var mıyız? İsteseniz 2’şer kişi istihdam edecek olursa artı olarak Allah’ın izni ile 11,1’i biz yükseltmeye devam ederiz” dedi.
5 Tepede Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen istihdam şurasında konuşan Erdoğan, esnafa da bir ay senden bir ay benden müjdesini verdi. “Önümüzdeki yıl üç ve daha az çalışanı olan işletmelerimizin sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve verginin 1 ayını kendileri, 1 ayı da devlet ödeyecek. Yani esnafımıza, imalatçımıza, küçük işletmecimize 1 ay senden 1 ay bizden diyoruz. Bu teşvikte 12 ay süreyle geçerli olacak dedi.”

Bakan Jülide Sarıeroğlu Müjdeyi Verdi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu yıl istihdama verilecek teşviklerle beraber altı önemli adım daha atacakları mesajını verdi. Bakan Sarıeroğlu, İŞKUR’un 8 bin kişilik ekibiyle köylere de indiğini belirterek, belediyelerde toplum yararına çalışan personele de çocuk bakım desteği vereceklerini açıkladı. Sarıeroğlu, “Toplum yararına çalışma programları kapsamında kreş açan belediyelerimize destek vereceğiz” dedi.
2.220 Liralık Prim, Vergi Teşviki
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, Kredi Garanti Fonu’nun bu yıl reel sektöre sağladığı 140 milyar lira kefalet desteğinin de istihdam oranlarına güçlü şekilde yansıyacağını belirterek “2 bin 220 lirayı aşan tutarlara kadar prim, vergi teşviki vereceğiz. Bu tutarı ücretlerin içinde yer alacak” dedi. Geleceğin mesleklerine yönelik işbaşı eğitim programları ve meslek kurslarının fonksiyonlarını değiştireceklerini belirten Bakan Sarıeroğlu, “Eşleşme hizmetlerinde yeni modeller devreye giriyor. Aktif işgücü programlarının yanında pasif iş gücü programları da geçiriliyor. Köylere inen projelerle güçlü hedeflerle devam ediyoruz” diye konuştu. Sarıeroğlu, “Bir yılda 1.5 milyon ek istihdam sağladık. 2003’te 135 bin kişiyi işe yerleştien İŞKUR bugün 1 milyon 27 bin kişiyi işe yerleştirdi” değerlendirmesini yaptı. İŞKUR’un hedeflerini güncelleme aşamasında olduklarını kaydeden Sarıeroğlu, “Personel sayısını, illerdeki etkinliğimizi artıracağız, bilişim altyapımızı güçlendireceğiz. Eşleşme hizmetleriyle ilgili yeni modelleri devreye alacağız” dedi.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.