Bakan Öğrenciler İçin Önemli Kararı Duyurdu

/ 12 Ağustos 2018 / 133 views / yorumsuz
Bakan Öğrenciler İçin Önemli Kararı Duyurdu

Ülkemizde sık sık değiştirilen müfradatlar ve sınav sistemleri ile ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liseye Giriş Sınavı’nın gelecek yılda uygulanacağını belirterek, “Bizim amacımız bir değişiklik olacaksa bu kuralı yeni başlayana koymak, ortada olana yeni kural getirmek değil” dedi. Eğitim alanında yapacakları yenilik ve düzenlemelerin ayrıntılarını Ekim ayında kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Bakan Selçuk, bu yıl TEOG yerine gelen Liseye Giriş Sınavı’nın (LGS) gelecek yıl da uygulanacağını açıkladı.

Bakan Öğrenciler İçin Önemli Kararı Duyurdu

Basın mensupları ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim sistemi  ile ilgili  önemli açıklamalar yaptı. Önümüzdeki üç yılı kapsayan bir yol haritasına sahip olduklarını ve bu planın ayrıntılarını Ekim ayı içerisinde açıklayacaklarını ifade ederek eski alışkanlıklara yeni çözümler üretmek istediklerini belirten Ziya Selçuk, şu andan ziyade gelecek için yatırım yapılması gerektiğini vurguladı. Bakan Ziya Selçuk, öncelikle okullar arasındaki uçurumun kapanması ve fırsat eşitliğini sağlamak için çalışacaklarını dile getirdi.

Bu Yıl da LGS Olacak

Bu yıl ilk kez TEOG yerine uygulanan LGS’nin önümüzdeki yıl da aynı şekilde uygulanacağını belirten Milli Eğitim Bakanı, “Sınav öncesi yapacağımız hazırlıklarla belirsizlikleri azaltmaya çalışacağız. Sekizinci sınıfa geçen öğrencilerimizde bu yıl uygulanan sistem geçerli olacak. Bizim amacımız bir değişiklik olacaksa bu kuralı yeni başlayana koymak, ortada olana yeni kural getirmek değil” şeklinde konuştu.
LGS yerleştirmeye esas nakil kılavuzunun ilçe ve okul müdürleri ile birlikte hazırlandığını da dile getiren Selçuk, ikinci ve üçüncü yerleştirmeler sonucunda büyük bir rahatlama olacağını belirtti.

Müfredata Değil Öğretmenlere Odaklanmamız Gerek

Müfredat değişikliği hakkında da konuşan Selçuk, “Bir karar alınırken bu tüm ülkeyi kapsıyor. Oysa müfredat değişikliği hangi bölgede neye ihtiyaç varsa ona göre olmalı. Bu durum küçük düzenlemelerle düzeltebiliriz. Müfredatın tamamını değiştirmek gibi bir durum ise söz konusu değil. Çünkü bizim konumuz müfredat değil, öğretmenler. Öğretmenlere daha çok yatırım yapmalı, onları ihmal etmemeliyiz. Usta bir öğretmene siz hangi müfredatı verirseniz verin o çocukların anlayacağı şekilde dersini anlatır” şeklinde konuştu.

Çocuklar Üzerinden Yapılan Tartışmalarda Yokum

“Çocuklar üzerinden yapılan okul tartışmalarına asla yokum” diyen Selçuk, “İnsanların beklentilerinin farkındayım. Bu biraz endişe yaratsa da aslında bir ihtiyaç. Ben şahsım için değil çocuklarımızın ihtiyaçları için buradayım. O nedenle bu beklentinin altını doldurmak ve sürdürmek için çalışmalıyız” dedi.
YÖK, ÖSYM ve MEB´in sıcak ilişkiler içinde olacağını da sözlerine ekleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Üniversite sınavı lisede görülen değil üniversitenin talep ettiği konulardan yapılmalı. Çünkü öğrenci için bu sınav bir lise bitirme değil üniversiteye geçme sınavı” dedi.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.