Bakan’dan KOBİ ‘lere Kredi Müjdesi

/ 9 Ocak 2019 / 267 views / yorumsuz
Bakan’dan KOBİ ‘lere Kredi Müjdesi

Her yıl esnaf ve KOBİ’lere uygun koşullarla kredi kullandırılan Nefes Kredisi ve Cansuyu Kredisi gibi isimlerle anılan uygun kredi imkanlarına benzer çok özel bir kredi kampanyası 2019 yılında da hayata geçiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ve detayları yarın duyurulacak olan kredi fırsatı ile esnaf ve KOBİ ‘ler rahat bir nefes alacak. Bakan’dan KOBİ ‘lere kredi müjdesi geldi, esnaf ve KOBİ ‘ler heyecanla yarını beklemeye başladı.

Bakan’dan KOBİ ‘lere Kredi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün MÜSİAD Başkanlar Toplantısı ‘nda çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak yarın 12 bankanın katılımıyla Kobi ‘ler için yeni kredi paketinin açıklanacağının müjdesini verdi.

Bakan Berat Albayrak, “Devlet destekli alacak sigortası reformunu uygulamaya başladık. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır. Yarın saat 12:00 ‘de KOBİ ‘lerimiz için bankalar birliğimizle 12 bankamızın da katılacağı çok önemli bir kredi paketini açıklayacağım.” açıklamasında bulundu.

Kobi ‘ler İçin Çok Önemli Bir Kredi Paketi Açıklanacak

Albayrak açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “15 gün dolmadı SGK primini % 3 ‘ten % 5 ‘e çıkardık. Dar gelirli vatandaşlarımıza yılbaşından itibaren müjdelerimizi vermeye başladık. Yarın da 12 bankanın yer alacağı KOBİ’lerimizle ilgili açıklamamız yarın olacak. Yarın KOBİ’ler için çok önemli bir paket açıklayacağız. Şimdiden müjdesini vermiş olalım.

Kur, faiz ve enflasyon atağının püskürtüldüğünü de belirten Bakan Berat Albayrak açıklamalarına şöyle devam etti;

Türkiye ekonomisi her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam etmektedir. Zamanında attığımız kararlı adımlarla ekonomide normalleşmeye başladık. Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır.

Döviz kurunda % 20 ‘ye yakın oranda iyileşme kaydettik. Türk Lirası pozitif ayrıştı CDS ‘lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik.

İhracatta ve Cari Açıkta Çok Önemli Başarılar Elde Ettik

İhracatımız Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre 168,1 milyar dolar ile tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Cari açık ise yıl sonu itibariyle 20 milyar dolar olarak gerçekleşecek.

Cari açığın milli gelire oranı ise % 3 ‘lerde bir oranda yılı tamamlayacak. Türkiye 3. çeyrekte tüm beklentilerin aksine pozitif büyüme gösterdi. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük.

350.000 Esnafa Kredi Desteği Sağlayacağız

Halkbank aracılığı ile 22 milyar Lira ‘lık kredi paketimiz 350.000 esnafımıza büyük bir destek sağlayacak. İş adamlarımıza faiz oranı % 5 ‘lerde kullanılacak esnaf kredi paketi desteği sağlayacağız.

Ticari Alacak Sigortasını Hayata Geçirdik

Tüm bu açıklanan süreçlerle ekonomimiz çok daha güçlü adımlarla ilerliyor. Toplumun her kesimini sevindiriyoruz. Ticari alacak sigortası ile satıcı firma KOBİ ile alıcı arasında alacakların ödenmeme riskine karşı teminat sağlayan bu yapıyı devreye aldık. Tüm sigorta şirketleri bankalar, KOBİ’ler faydalanacak. İlerleyen aşamada cirosu 125 milyon Lira ‘ya kadar olanlar dahil edilecektir. Devlet destekli bu sigorta ile garanti altındadır.

Bütçe Disiplininde Sıkı Duruşumuz Sürecek

Etkin nakit yönetimi kapsamında kamu ödemeleri, piyasa ödemelerinin bu ekonomik koşullarda hızlandırılarak sunulmasıdır. Birileri rahatsız oluyor, kimler rahatsız oluyor biliyoruz. Merkez Bankası ‘ndan Hazine ‘ye 37 milyar TL gelecek.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.