Bakan'dan Taşeron İşçilere İkramiye Müjdesi Geldi

Bakan'dan Taşeron İşçilere İkramiye Müjdesi Geldi

Taşeron işçilerin kamuya alınması süreci devam ederken Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’ndan yaklaşık 900 bin kişiye müjdeli haber geldi. Tüm taşeron işçiler geçiş işlemleri tamamlandıktan sonra ilk ikramiyelerini ilk maaşları ile birlikte alacaklar. Bu açıklama yaklaşık 900 bin taşeron işçisi ve aileleri tarafından büyük sevinçle karşıladı. Peki ikramiye tutarı ne kadar?
Öncelikle konuyu en başından incelemeye başlarsak “Kimdir bu taşeron işçiler?” sorusu ile ziyaretçilerimizi aydınlatalım. Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden geliyor ve genellikle taşeronlar bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Konuya bir misal getirirsek askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. Bu örnekteki yemek hizmeti veren firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir.

Kamuda ne kadar taşeron işçi var ve kaç kişi bu uygulamadan yararlanacak?
Son günlerde gündemdeki yeri hiç düşmeyen ve pek çok vatandaşımızın yüzünü güldüren taşeron düzenlemesi yaklaşık olarak 900.000 kişiyi kapsıyor. Bu çalışanlarının ailelerini de dikkate aldığımızda ilgili düzenlemenin yaklaşık 4.000.000 kişiyi ilgilendirdiğini söyleyebiliriz.
İlk aşamada 450.000 kişi tam kadrolu olarak kamuya alınmış olacak. Kamuda şu anda 109.000 kişinin işçi statüsünde çalıştığı düşünülürse bu işlemin ne kadar zorlu olacağını tahmin edebiliriz. İkinci aşamada ise belediyeler ve il özel idarelerindeki 400.000 bin kişi kamuda istihdam edilecek.
Bu kişilerin tüm kıdem ve yıllık izinleri korunacak. Tüm hakları ile hiçbir hak kaybına uğramadan kamuya geçiş yapacak işçilerin maaşlarında da normal artışların haricinde ekstra bir artış olmayacak. Ancak Bakan Sarıeroğlu’nun açıklamasına göre kadroya alınan her işçiye ilk maaşları ile birlikte fazladan 52 günlük ikramiye de eklenmiş olacak. Bu kişilerin tayin hakkı olmayacak. Kadroya alınacaklarda herhangi bir kıdem, yaş ya da eğitim şartı aranmayacak.
Çalışmanın üçüncü aşamasında ise geçici ve mevsimlik işçiler geliyor. Burada çalışanlar da yılda beş ay çalışabiliyorlardı. Yeni düzenlemeyle bu işçilere de dört ay yirmi dokuz gün daha çalışma imkanı sunuldu.
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir