Banka Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır ?

Kredi dosya masrafının geri alınması konusu daha önce kullanmış olduğunuz kredilere ilişkin kredi kullanmış olduğunuz bankaya ödediğiniz kredi masraflarının yeniden geri alınması ile alakalı.. Yargı bankaların bir süredir kredi kullanan müşterilerinden haksız yere masraf aldıklarına ve bu haksız kazançların vatandaş tarafından talep edilmesi halinde bankaların bu ücretleri iade etmesine karar verdi.. Bu kararlar gereği de daha önce kullanmış olduğunuz kredilere ilişkin haksız ödediğiniz tüm kredi masraflarını ve kredi dosya masraflarını bankalardan geri almayı talep edebilirsiniz. Tabi banka kredi masrafları nasıl geri alınır sorusunun cevabı ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Kredi masrafının geri alınabilmesi için en fazla 10 yıllık bir sürenin geçmemesi gerekiyor,
  • Eğer banka sizden Binde %5 oranında bir masraf uygulamış ve bunu talep etmişse, dosya masrafı üzerinde talep verilmemektedir. Çünkü banka sizden doğru bir şekilde ücretlendirme almış olabilir,
  • Kredi masrafı için, kaymakamlığın Tüketici Hakem Heyeti kurumlarına başvurmanız gerekiyor,
  • Tüketici Hakem Heyetine bankanın size verdiği kredinin belgelerini başvuru içerisinde kullanabilmeniz mümkündür. Mutlaka hesap belgesi üzerinde bankanın sizden aldığı masraflarda yazılı olmalıdır,
  • Tüketici Hakem Heyetinde, kredi masrafını geri alacağınıza dair dilekçe doldurarak, başvuru taleplerinizi tamamlayabilirsiniz.

Banka kredi masrafları nasıl geri alınır ile ilgili izlenmesi gereken yolun temeli bu şekildedir. Yasal olarak doğrudan başvuru yaptığınızda, ilgili kurum 1 aydan 6 aya kadar bir inceleme süreci başlatmaktadır. Bu inceleme ve diğer sonuçlandırmalardan sonra, başvuran kişiye geri dönüş yapılmaktadır. Dönüş olumlu olursa, Tüketici Hakem Heyeti bankaya bildirimde bulunmakta ve sonucu belirtmektedir. Sonrasında bankanın müşterisini arayarak, dosya masrafını hesabına aktarması gerekiyor.

Dosya Masrafı ve Zorunlu Olan Masraflar

Kredi çekme masraflarında birçok işlem yapılmaktadır. Banka da bu konuda belirli bir payı kendi hesabına almadan ödemektedir. Özellikle, ödenen sigortalar, ipotek için ödenen masraflar, ekspertiz ücretleri gibi ücretler, dosya masrafı içerisinde bankanın gelirine eklenen bir çalışma yoktur. Bunlar dışında kalan ücretlendirmeler bankaya gelir sağladığı için dosya masrafı olarak görülmektedir. Bu yüzden de binde %5 oranında bankanın müşterilerinden masraf uygulama yetkisi de bulunmaktadır. Bunlar diğer zorunlu olarak yapılan masraflar dışında kabul edilmektedir. Alınan bu tutar ise dosya masrafı olarak talep edilememektedir. Eğer %5 oranından fazla alınmış ise o zaman talep edilerek dosya başvurusu alınabilir.

Genel anlamda banka kredi masrafları nasıl geri alınır üzerinde izlenmesi gereke yollar bu şekildedir. Kullanıcılar doğru adımları bilir ve haklarını da takip ederlerse, gereksiz bir masrafın alınmasını da önüne geçebilirler. Önemli olan hangi adımın nasıl uygulanacağının iyi belirlenmesidir. Özellikle kredi masrafları içerisinde kullanıcılara pek çok yaptırım yasal ödemeler ve bankanın da kendi üzerinde hakkı olan binde %5’lik masraflar olabiliyor. Burada temel olan sistemin belirlenmesidir. Yasal olarak dosya masraflarının fazla olduğunu ve kural dışı olduğunu düşünüyorsanız talep edebilirsiniz.
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın