Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Bankalardan Kredi kullanamayan ya da kredi kartı başvuruları onaylanmayan pek çok kişi Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor? sorusunun cevabını öğrenmek ve sorunun çözümü noktasında ellerinden geleni yapmak istiyorlar.. Peki bankalar neden kredi vermez ya da neden kredi kartı başvurusunu onaylamazlar? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz…

.

Bankaların kredi başvurularını onaylamamasının birden fazla nedeni olabilir elbette.. Ancak herkes kendi durumunu az çok tahmin edebileceğinden aşağıda sıralayacağımız kredi alamama nedenlerinden kendine uygun olanları gidermeye çalışmalı… Peki bankaların kredi onayı vermeme ya da kredi kartı onaylamama nedenleri neler olabilir? Bunları maddeler halinde sıralamaya çalışalım…

.

Öncelikle kredi başvurunuzun onaylanmama ya da reddedilme nedeni gelir durumunuzla alakalı olabilmektedir. Yani bankaya kredi başvurusu yaparken bir gelir beyan etmiş ancak gelirinizi belgeleyememiş olabilirsiniz. Bu durumlarda bankalar kredi başvurunuzu onaylamayabiliyor. Eğer gelirinizi belgeleyebiliyorsanız gelirinizle talep ettiğiniz kredi miktarının uyumlu olup olmadığı konusu da kredi onay sürecinde önemli bir etkendir. Yani aylık geliriniz talep ettiğiniz kredinin taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek düzeyde olması gerekiyor.

.

Kredi başvurularının onaylanmama nedenlerinden biri de daha önce kullandığınız kredilerin ya da kredi kartlarınızın ödeme düzensizliği olabilir. Eğer daha önceki kredi ya da kredi kartı ödemelerinizde son bir yıl içerisinde 4 ay ve daha fazla gecikme yaşamışsanız bu kötü sicil sizin kredi onayı almanızı zorlaştıracaktır.

.

Findeks Kredi Notu‘nuzun oluşmamış olması da kredi almakta zorlanan bir çok kişinin yaşadığı problemlerden… Daha önce hiç kredi kullanmamış ve kredi kartı sahibi de olmamış kişilere ilişkin Findeks Kredi Notu oluşturulamıyor. Bu durumda bankalar kişinin kredi kullanabilmesi için aynı işyerinde en az 6 aylık sigortasının olması gerektiğini belirtiyorlar… Findeks Kredi Notu ile alakalı bir diğer sorun da kredi notunuzun düşük olması… Findeks Kredi Notu’nuz sizin geçmiş dönemlerde ödeme performansınıza göre şekilleniyor ve puan olarak hesaplanıyor. Eğer Findeks Kredi Notu‘nuz 1450 ve üzerinde ise bu sizin kredinizi kolayca kullanabileceğinizi gösteriyor. Bu rakamın altına ne kadar çok inerse Kredi Notunuz o oranda kredi kullanımınız da zora girecektir.

.

Kredi kullanamamanızın bir nedeni de geçmişte yaşadığınız ödeme problemlerinize ilişkin oluşturulan Kara Liste Kaydı da dediğimiz kötü sicil kaydınız olabilir. Daha önce sizin borcunuzdan ya da kefillik durumundan icralık olup idari takibe düşmüşseniz Kredi Kayıt Bürosu‘nda bulunan bu sicil kaydınız kredi kullanmanızın önündeki engeli teşkil edebilir.

.

Kredi kullanmak istediğinizde eski bir kredinizin devam ediyor olması aslında belli koşulları sağlamanız durumunda engel teşkil etmiyor. Ancak önceki kredinizin taksitlerini zamanında ödemeli ve gelir durumunuz eski kredi taksitleriniz ile yeni kullanacağınız kredi taksitlerinizi de ödeyebileceğiniz düzeyde olmalı.. Yani kullanmak istediğiniz ikinci ya da üçüncü kredi sizin gelirinizle orantılı değilse o zaman bankalar kredi başvurunuza onay vermeyeceklerdir.

.

Peki bu problemleri tespit ettikten sonra kredi kullanabilmek için neler yapabiliriz. Kredi başvurumuzun onaylanması için neler yapabiliriz? Bu soruların cevabını da bir sonraki yazımızda ele almaya çalışacağız…
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın