Bankalar Kredi Faizlerini Yüzde 10 İndirdi

/ 19 Ekim 2018 / 324 views / yorumsuz
Bankalar Kredi Faizlerini Yüzde 10 İndirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından başlatılan enflasyonla mücadele kampanyası kapsamında pek çok firma ve şirket indirim kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. Oldukça büyük rağbet gören enflasyonla mücadele kampanyasına bankalar da katıldı. Bankalar kredi faizlerini yüzde 10 indirdi.

Bankalar Kredi Faizlerini Yüzde 10 İndirdi

Kampanya’ya katılım kararı Türkiye Bankalar Birliği’nden geldi ve kampanyaya tüm bankalar katıldı. Bankalar firmalar tarafından yüksek faiz oranları ile kullanılan kredilerin faiz oranlarında % 10 indirim yapma kararı aldı. 10 Ekim’den itibaren başlayan uygulama sonrası 5 yıl vadeli 500 bin Lira’lık kredide şirketlerin cebinde kalacak para 100 bin Lira’yı bulacak.

Bankalar Birliği’nden Enflasyonla Mücadeleye Destek

Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında ülkemizin önde gelen gruplarının da yer aldığı binden fazla şirket % 10’dan başlayan indirimle enflasyonun düşürülmesine katkı vermek için sıraya girdi. Markalar tüm satış kanallarında bakanlığın enflasyonla mücadele logosu kullanarak indirim oranlarını ürünleri ve hizmetleri üzerinden yansıtmaya başladı. Dev kampanyada dikkat çeken bir indirim kararı da Türkiye Bankalar Birliğinden geldi. Alınan karar ile ‘Enflasyonla Mücadele Programı’ kapsamında kredi faizlerinde indirime gidileceği açıklandı.

Kredi Faizlerinde Yüzde 10 İndirim

Kredilerde uygulanacak faiz indirimi şimdilik sadece firmaların kullandığı kredileri kapsıyor. Bankalar uygulama kapsamında firmalara yüksek faizle kullandırdığı kredilerde % 10 indirim yapacak.

Faiz İndirimi 10 Ekim’de Başladı

Tüm bankalar tarafından uygulanacak olan kredi faiz indirimler 1 Ağustos tarihinden sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredileri kapsıyor. Yüzde 10’luk indirim 10 Ekim tarihinden itibaren vade sonunu beklemeden kredi sözleşmelerinden düşülmeye başladı. İlgili düzenleme çerçevesinde yıllık %40 oranında kredi kullanan firmanın faiz oranı % 10’luk düşüşle % 36’ya gerileyecek. Bu da 5 yıl vadeli 500 bin Lira’lık bir kredide yaklaşık 100 bin Lira gibi bir rakamın firmanın cebinde kalması anlamına geliyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.