Barışçıl Eyleme İsrailli Askerler Ateş Açtı

/ 16 Mayıs 2018 / 353 views / yorumsuz
Barışçıl Eyleme İsrailli Askerler Ateş Açtı

Dünya’nın karşı çıkmış olduğu ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ile ilgili karara rağmen ABD’nin İsrail büyükelçiliği, Başkan Trump’ın kararı ile Kudüs’e taşındı. Avrupa ülkeleri bu karara tepki vererek yapılan açılışa temsilcilerini göndermediler ve mesajlarını bu şekilde ortaya koydular. Filistinliler yapılan bu büyükelçilik açılış törenine tepki göstererek barışçıl bir şekilde eylemlerini yaparak protesto yürüyüşleri ile karşılık verdiler.

Gazze’de 55 Kişi Hayatını Kaybetti

Yapılan eylemlere İsrailli askerlerin ateşle karşılık vermesi üzerine sosyal medya üzerinden yerel kaynakların verdiği bilgilere ile Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı duyuruldu. Gazze’de 55 kişinin hayatını kaybettiği duyurulurken yaralı sayısının toplamda 2000’lere yaklaştığı duyuruldu. Gerçek mermi kullanarak eylemcileri dağıtan İsrail askerleri barışçıl eylem yapan ve haklarını feryat ederek duyuran vatandaşları katletti.

ABD’nin İsrail’de Bulunan Büyükelçiliği Kudüs’e Taşındı

ABD Başkanı tarafından İsrail’in başkentinin Kudüs olduğu duyurulmasının ardından Tel Aviv’de bulunan ABD büyükelçiliği Kudüs’e bugün taşındı ve Kudüs’te açılış yapılarak, kutlamalar düzenlendi. Bir tarafta haklarını feryatlarla duyurmaya çalışan Filistinliler, diğer tarafta büyükelçilik açılış töreni için yapılan kutlamalar sürerken İsrailli askerlerin ateş açması sonucu sivil vatandaşlar katledildi.

32 Ülke Açılışa Temsilci Gönderdi

Avrupa ülkelerinin çoğu tarafından Kudüs’te düzenlenen büyükelçilik açılış törenine temsilci gönderilmezken 32 ülke tarafından temsilci gönderileceği ifade edilmişti. 32 ülke içerisinde;Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Myanmar, Panama, Peru, Sırbistan, Filipinler, Romanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Güney Sudan, Çekya, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia, Cezayir, Angola, Avusturya, Makedonya, Kamerun, Kongo, Fildişi Sahilleri, Dominik Cumhuriyeti, Nijerya, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan gibi ülkeler yer alıyor.

Araplara Karşı Provakosyon

İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu tarafından büyük kutlamalar yapılacağı yönünde haberler verilirken, Filistin tarafından yapılan açıklamalarda, bu davranışın tüm Araplara karşı bir provakosyon olduğunu düşündüklerini söylediler. Dünya kamuoyu tarafından desteklenmeyen bu davranış İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından yapılan davete ülkelerin katılmamasından anlaşılıyor yorumları yapıldı. İsrail tarafından yapılan bu davranışın Türkiye tarafından da eleştirilerek yapılan davranışın bir katliam olduğu ve Filistin’li vatandaşların yanında oldukları ifade edildi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.