Başbakan: "2018 Kolay Olmayacak"

Başbakan: "2018 Kolay Olmayacak"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin hazırladığı Yüksek İstişare Toplantısı’na onur konuğu olarak katılan Başbakan Binali Yıldırım, 2018 yılı için ekonomi planlarından bahsetti. 2018 yılının kolay olmayacağını söyleyen Yıldırım, büyümenin devam edeceği mesajını verdi.

1. “Büyüme Aynen Devam Edecek.”

Büyük bir kriz olacağına dair söylentilerin ülkemizi etkilemeyeceğini düşündüğünü belirten Başbakan, “2018 doğru, kolay olmayacak. Bunun farkındayız. Ülkemizin bugüne kadar kazanımları, istikrar güven sayesinde 2018’de de inşallah büyüme devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. Tedbirler kısa sürede etkisini gösterecek. Yılsonu itibariyle 6 ile 7 arasında bir büyümeyi de gerçekleştirecek. Kriz senaryolarını ters yüz ettik. ‘2018 zor yıl olacak. Büyük kriz kapıda’ gibi laflar söyleniyor. 2018, doğru kolay olmayacak. Bunun farkındayız. Ama ülkemizin bugüne kadar kazanımları, istikrar, güven sayesinde 2018’de de inşallah büyüme aynen devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirler kısa sürede etkisini gösterecek. Biz özel sektörümüze ekonomimize güveniyoruz.” dedi.

2. “Yol Haritasını Birlikte Yapacağız.”

Ekonomik gelişmelerin işadamlarının katkılarıyla yapılacağının altını çizen Yıldırım, “2018 yol haritamızı hazırlıyoruz. Türkiye’nin kalkınmasına kamu bir katkı sağlıyorsa, özel sektör 8 katkı sağlıyor. Sizleri meseleye dâhil etmeden bunların yapılması söz konusu olamaz. Yol haritasını birlikte yapacağız. Reformları yapmaya devam edeceğiz, vergi reformu yapacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için iddialı bir eylem planını hayata geçireceğiz.” diye ekledi.

3. “Hedefimiz Enflasyonun Aşağı Çekilmesidir.”

Enflasyon ile ilgili yaşananların geçici olduğunu söyleyen Yıldırım, “En az yüzde 5. Enflasyondaki bu yükselme geçicidir. 2018’den itibaren hedefimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir. Aşağı bir seyirde olacağını açıklıkla söyleyebiliriz. Merkez Bankası gerekli tedbirleri alacak. Kurdaki dalgalanmalar Türkiye’nin gerçek durumunu yansıtmıyor. Bu yaşananların ekonomik kurallarla izahı yok. Burada başka bir şey var. Bunun içeride ve dışarıda gerçekleşen algı operasyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz.” diye açıkladı.

4. “İşadamlarımız Türkiye’nin Geleceğine Yatırım Yapıyor.”

Teşvik belgelerinde en yüksek seviyeye ulaştıklarını dile getiren Binali Yıldırım, “Miktar ne kadar? 168.9 milyar TL. Bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 48, miktar bazında da yüzde 81 artış sağlanmıştır. Demek ki işadamlarımız Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor. Moral bozmaya gerek yok. Türkiye’de iş yapabilme kolaylığı maalesef bugün arzu ettikleri düzeyde değil. Hedefimiz önümüzdeki 3 yıl içinde iş yapma kolaylığı bakımından Türkiye’yi ilk 20 ülke arasına sokmak. Bunun için neler yapılacağına dair çalışmalarımız tamamlandı. Bürokrasinin kolaylaştırılması ve vatandaşın işinin devlet bürokrasisi ile zorlaştırılmasının önüne geçilmesi, e-devlet uygulamalarından elektronik ortamda iş yapma imkânlarının artırılması. Bütün bunlar eylem planlarımız arasında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir