Başta İnternete Olmak Üzere Birçok Zam Yolda

Başta İnternete Olmak Üzere Birçok Zam Yolda

Yeni yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte 2018’den itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Özel İletişim Vergisi’yle birlikte internete de yüzde 50 zam geliyor.
Geçtiğimiz gün yürürlüğe giren torba yasa kapsamında, 2018 yılında uygulanacak vergi oranları ve zamlar belli oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV), Özel İletişim Vergisi’ne, ev kiralarından internete kadar birçok yeni zam yolda. En yüksek vergi zammı ise MTV ve Özel İletişim Vergisi yoluyla internet kullanımına geleceği aktarıldı.
28 milyar liralık ek gelir büyüklüğüne sahip 124 maddelik yeni torba yasa ile birlikte yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araca göre yüzde 15 ila yüzde 50 zamlanıyor. Sarmalık tütüne gelen vergiler yüzde 100’e varan oranlarda zam alırken, ev kiralarıyla ilgili vergi indirimi de yüzde 25’den yüzde 15’e inerek, yeni yılda ev kiralarında da zamlar bekleniyor. Ayrıca alkolsüz içecekler ve meşrubatlara da yüzde 10 ÖTV zammı aynı torba yasa ile yolda.

Yapılan düzenlemeyle GSM, ev telefonu ve internet üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi yüzde 5’ten yüzde 7.5’te eşitlendi. GSM ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5’ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5’e yükseltildi.
Günümüzde akıllı telefonların artmasıyla internet kullanımı yoğunlaştığı için cep telefonu faturaları yükselmeye başlayacak. Yani genel anlamda hem mobil hem de evden internete de yeni yılda oldukça yüksek vergi zamları kapıda.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir