BDDK'dan Taşıt Kredileri Hakkında Yeni Karar

BDDK'dan Taşıt Kredileri Hakkında Yeni Karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) taşıt kredilerinde yeni bir düzenlemeye gitti. BDDK’nın üzerinde değişiklik yaptığı “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları” ve “Bankalar Kredi İşlemleri” hakkındaki yönetmeliklerdeki düzenlemeler bugün Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girmiş oldu.
Söz konusu yönetmeliklerde yapılan düzenmelere göre taşıt kredileriyle ilgili sınırlamalarda değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle birlikte yeni taşıt alacakların kullanabilecekleri maksimum kredi tutarları yeniden belirlendi.

Taşıt Kredilerinde Eşik 50 Bin TL’den 100 Bin TL’ye Çıkıyor

BDDK’nın bir süredir üzerinde çalıştığı yukarıda bahsi geçen iki ayrı yönetmelikle ilgili düzenlemeler netleşerek son şeklini aldı. Yapılan düzenlemelerde tüketicilere binek araç alımları için kullandırılacak araç kredilerinde, araç teminatlı kredilerde ya da finansal kiralama yoluyla yapacakları araç edinimlerinde 50 bin Türk Lirası olan eşik 100 bin Türk Lirası’na yükseltildi.
Buna göre edinilecek araçlar için kullandırılacak kredi tutarı, aracın fatura değerinin 100 bin TL ve altındaki kısmı için % 70; 100 bin TL’yi aşan kısım için ise % 50 üzerinden hesaplanarak belirlenecek. Bu düzenleme öncesinde kullandırılan azami taşıt kredisi tutarı, 50 Bin TL ve altındaki araçlar için % 70, üstünde kalan kısım için % 50 idi.
Edinilecek taşıtın ikinci el olması  durumda aracın değeri için esas alınacak tutar eskiden olduğu gibi taşıtın kasko değeri olacak.
“Bankalar Kredi İşlemleri” ile ilgili yönetmelikteki taslak düzenleme hakkında BDDK’nın Eylül ayında kamuoyuna yaptığı açıklamada kredi eşiğinin 90 bin TL olabileceği belirtilmişti. Ancak yüksek enflasyon ve kurlardaki artışın taşıt fiyatlarına yansıması nedeniyle bu eşik seviyesinin de yükseltildiği tahmin ediliyor.
2013 yılına kadar taşıt kredilerinde kullandırılabilecek tutar, araçn fatura fiyatının maksimum % 80’i üzerinden hesaplanıyor ve vade 60 aya kadar uzayabiliyordu.

Araç Kredisi Tutarını Nasıl Hesaplanır?

Satın alınacak taşıt için kullanılabilecek maksimum kredi tutarı, aşağıda verilen örnek hesaplamaya göre bulunabilir. (Kredin tutarının belirlenmesinde aylık düzenli gelirin de dikkate alındığı, gelirin uygun bulunması halinde maksimum taşıt kredi tutarının kullandırılabildiği unutulmamalıdır.)
Aracın değeri 90.000.- TL ise kullanılabilecek azami kredi tutarı, fiyat 100 bin TL’nin altında olduğundan değerin % 70’idir. Yani 90.000 * 0.70 = 63.000,- TL’dir.
Aracın değeri 120.000.- TL ise kullanılabilecek azami kredi tutarı 100 bin TL’ye kadar  % 70, üzerinde kalan kısım içinse bunun % 50’si kadardır.  Yani 100.000 * 0.70 = 70.000,- TL artı 20.000 * 0.50= 10.000 TL olmak üzere toplamda 80.000,- TL’dir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir