Bel Fıtığına Nedir? Tedavisi Var Mı?

/ 14 Haziran 2018 / 491 views / yorumsuz
Bel Fıtığına Nedir? Tedavisi Var Mı?

Bel Fıtığına Dikkat

Bel fıtığı günümüzün en yaygın hastalıklarından bir tanesi haline gelmeye başlamaktadır. Ağır ve dengesiz kaldırılan kilolar, hareketsiz hayat tarzı, ısınmadan yapılan ani hareketler, vücut ağırlığını arttıran şişmanlık nedeniyle omurgaya binen yükler, mesleğe bağlı fiziki güç gerektiren işler, kaza gibi durumlarla gerçekleşen sakatlanmalar, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı ile genetik miras bel fıtığına neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Bel ağrıları ihmal edilmeden hekime müracaat edilmelidir. Bu sayede yaşam standartlarını düşüren düşüren bel fıtığına yakalanmadan veya erken dönemde tedavi edilme imkânı sağlanmış olur. İlerlemesine müsaade edildiğinde idrar tutamayacak durumlar, bacaklarda incelme, ağrı kesici ilaçların bile dindiremediği güçlü ağrılar oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. İlk evrelerde dinlenme, bölgeyi koruma ve non-steroidal antienflamatuar ilaçlarla tedavi uygulanır ve koruyucu önlemlerle ağrılar giderilebilir. Görmezden gelmek asla bir çözüm yolu olamaz. Tablonun daha da kritikleşmesine yol açacak bu durum cinsel isteksizlik ve daha ağır semptomlara yol açabilir ve ameliyat kaçınılmaz hale gelir.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ

Çeşitli pozisyonlarda geçen ancak devamlı suretle hafifte olsa kendini belli eden bir ağrı yayılır. Ağrı ara ara gelip giden dönemler şeklinde de kendini gösterse de ana semptomlardan biri hareket zorluğudur. her iki ayak parmak ucunuzu bir yakınınız hem ileri ve hem de geri bastırma kuvvetine bakarak arada fark olup olmadığını veya normalden daha güçlü ya da güçsüz olduğunu söyleyebilir. Ayrıca hareket ederken artan ağrı, eğilmek doğrulmak sizin için işkence haline geliyorsa mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Bu ağrıları görmezden gelmeniz durumu ilerletmiş olabilir ve ayağınızda uyuşmalar, bacağınızda karıncalanma veya ağrı şeklinde kendini belli eden ataklar, gece krampları, ağrıyan parmağınızın ucuna kalkamayacak kadar güçsüzlük, kalçadan bacağa doğru yayılan amansız ağrılar ve en nihayetinde yürümekte zorlanmak, idrar tutamama gibi belirtilerle giderek zorlaşan hastalık, yıldırıcı boyuta ulaşabilir.

TEDAVİ

Bahsettiğimiz ilaçla tedavi, dinlenme ve koruma aşamaları neticesiz kalırsa fizik tedavi süreci başlar. Ardından çözüme kavuşmayan hastalar için omurilik içerisine güçlü enflamasyon giderici steroid enjeksiyonları ve son olarak ise ameliyat gerekebilir.

 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.