Benzin ve Motorine İndirim Müjdesi

/ 7 Kasım 2018 / 183 views / yorumsuz
Benzin ve Motorine İndirim Müjdesi

Benzin ve motorine ardı ardına gelen zamlardan iyice bunalmıştık ki imdadımıza eşel mobil sistemi yetişti ve döviz artışı nedeni ile petrol fiyatlarına gelen zamlar ÖTV oranlarından düşülerek tüketiciye yansıtılmamıştı. Nihayet o tablo tersine döndü ve hem petrol  fiyatlarında hem de döviz kurlarında yaşanan düşüş nedeni ile fiyatlar yönünü aşağı çevirdi. Benzin ve motorine indirim müjdesi sonunda gelmeye başladı.

Dünyada ham petrol fiyatlarının 85 dolardan 72 dolara inmesi ve dolardaki düşüşle geçen hafta litre başına 17 kuruş indirim yapılan benzinde bir müjde daha bekleniyor. Sektör temsilcileri, bugün akşamdan itibaren benzinde litre başına 15 ila 20 kuruş arasında bir indirim daha yapılacağını belirtti.

Benzin ve Motorine İndirim Müjdesi

İndirim direkt pompaya yansıyacak. Mayıs ayından bu yana akaryakıtta döviz kuru artışının etkisini vatandaşa yansıtmamak için eşel mobil sistemi uygulanmaya başlanmıştı. Bu sistemle kur artışı ÖTV’den karşılanıyordu. Eşel mobil uygulaması benzinde sona erdi. Motorinde de devletin ÖTV alacağının 2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor. Kasım sonu itibarıyla motorinde de 25 kuruşluk indirimin pompaya yansıtılacağı belirtiliyor.

Kasım Sonuna Doğru Motorinde de İndirimler Yansıyacak

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, devletin ÖTV alacaklarının benzin için karşılandığını hatırlatarak, “Bu akşamdan itibaren benzinde 15 ila 20 kuruş indirim olacak” dedi. Bu akşamdan itibaren motorinde de 25 kuruşluk indirim yapılacağını belirten Okumuş, “Ancak eşel mobil sistemine göre devletin motorinde 50 kuruş alacağı var. Motorinde yapılacak 25 kuruşluk indirim ÖTV’den karşılanacak” diye konuştu. Kasım sonu itibarıyla motorinde de indirimlerin pompaya yansıyacağını belirten Okumuş, motorinde de 20-25 kuruş indirim yapılacağını belirtti.

Eşel Mobil Sistemi Nedir?

Devlet, akaryakıt fiyatlarının çok sık değişimini önlemek için 14 Mayıs tarihinde ‘Eşel Mobil’ sistemine geçerek, fiyatlardaki artışların Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) otomatik bir şekilde karşılanmasını sağladı. Örneğin, benzin fiyatı 50 kuruş arttığında, benzindeki ÖTV 50 kuruş indirilerek benzinin pompa fiyatı sabit tutuldu.

Bankaların Komisyon Oranları Hala Yüksek

Bankaların kredi kartında yüksek komisyon aldığını ve bu durumun bayilerini de zor durumda bıraktığını belirten Okumuş, şöyle devam etti: “Bankalar kredi kartı komisyon oranlarını yüzde 3’e kadar çıkardı. Ziraat Bankası ile bir anlaşma yaptık. Ziraat tüm bayilerimiz için kredi kartı komisyon oranını 1.85’e düşürdü. Bunu diğer bankalardan da bekliyoruz. Bu yönde bir adım atılırsa benzinde indirim için elimiz rahatlar.”

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.