Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

/ 14 Haziran 2018 / 362 views / yorumsuz
Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması ülkemizde yıllık %1 oranında gerçekleşmektedir. Çok düşük oran da olsa yine de ölümlerin ve felçlerin ekseriyetle beyin kanaması nedenine dayalı olarak gerçekleşmesinden ötürü üzerinde dikkatle durulması gerekilen hastalıkların arasında gelmektedir. Özellikle beyin kanaması belirtilerinden herhangi birisini üzerinde taşıyan insanların mutlaka gerekli cerrahi yöntemlere başlamaları sağlığı açısından son derece önemli bir konu olmaktadır. Beyin kanamasının gerçekleşmesinde birden fazla etmen neden olabilmektedir ve bunların da insanların farklı duyu organlarında yarattıkları birtakım sorunlar meydana gelmektedir. Örneklemek gerekirse eğer beyin kanaması gözle ilgili bölgede gerçekleşiyorsa bu durumda gözün fonksiyonunu yerine getirmede güçsüz kalması, bulanık görmek, çift görmek belli başlı sorunlar olabilmektedir. Bunun dışında kulak bölgesinde meydana geliyorsa kulak ağrıması, duyum eşiğinin azalması, duymada güçlük çekilmesi birtakım sorunlar arasında gelmektedir.

Beyin Kanaması Nedir?

Tıpta anevrizma olarak bilinen beyin kanaması beyinde bulunan atardamarlardan daha ince damarların zamanla yırtılarak kanaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyin kanamasının ilk belirtileri arasında dayanılmaz derecede mide bulantısı ve şiddetli baş ağrıları gelmektedir. Ancak bu sorunlar hemen hemen birçok hastalıklarda da meydana geldiği için hemen bu şekilde anlamlandırmak elbette doğru olmayacaktır. Ancak yine de bu belirtilerin (semptom) meydana gelmesi durumunda mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekecektir.

Beyin Kanaması Nasıl Oluşur?

Beyin kanamasının meydana gelmesinde birçok neden söylenebilmektedir. Ancak bunlardan özellikle sıklıkla yaşanan şu sorunlar nedeniyle beyin kanamalarının sıklıkla yaşandığını söylememiz mümkün olacaktır:

* Kan sulandırıcı ilaçlar

* Diyabet ve hipertansiyon hastalıkları

* Alkol, uyuşturucu ve sigara

* Doğum kontrol hapları

* Beyin tümörleri ve kistler

* Karaciğer hastalıkları belli başlı beyin kanamasının meydana gelmesindeki hastalıklar olarak kendisini göstermektedir. Öte yandan kişinin düşme ve aşırı şiddette başını yere çarpması da beyindeki bu damarların yırtılarak beyin kanaması geçirmenize neden olabilecek sıklıkla yaşanan vak’alar arasında gelmektedir.

Beyin Kanamasının İlk Belirtileri ve Tedavisi

Beyin kanamasının ilk belirtileri arasında aşırı şiddette mide bulantısı ve baş ağrısı gelmektedir. Bunun yanı sıra eğer kanamanın yaşandığı bölge göz bölgesiyse bu durumda görmede bozukluk, bulanıklık veya çift görme sorunları yaşanmaktadır. Kanamanın pıhtı hacmi 10 ml ve üstündeyse cerrahi yöntem uygulanarak tedaviye başlanmaktadır. Kanamanın tespit edilmesinin hemen ardından en kısa sürede mutlaka tedaviye başlanıp uygun yöntemlerle hastanın günlük yaşamına yeniden dönmesi sağlanmalıdır, ancak böyle olduğu zaman kişi tam anlamıyla sağlığına kavuşabilir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.