Beymen ve DeFacto Halka Arzından Vazgeçti

Beymen ve DeFacto Halka Arzından Vazgeçti

Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş. bugün KAP’a yaptığı açıklamada halk arzdan bir süreliğine vazgeçtikleri ve kararı değerlendirmek adına bir süre beklemeye karar verdiklerini açıklamıştı. Hemen ardından ise bugün akşam saatlerine doğru DeFacto tarafından yapılan açıklamada kendilerinin halka arzdan vazgeçtikleri ve bir süre boyunca bu kararı değerlendirecek oldukları ifade edildi.
DeFacto’dan yapılan açıklamada; “DeFacto’nun 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen halka arzı, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların piyasalar üzerindeki etkisi nedeniyle yeterli talebin oluşmaması dikkate alınarak Şirket yönetimi ve ortaklarınca daha ileri bir tarihte değerlendirilmek üzere iptal edilmiştir” denildi.
Bir süre sürekli olarak basında Beymen’in halk arz edilecek olduğu ile ilgili olarak reklamlar dönmesine rağmen KAP’a yapılan açıklama ile iptal edildiğinin açıklanması basında ve iş dünyasında merak konusu ve şaşkınlık yarattı. Beymen’in halka arz edilecek olduğunun açıklanmasının ardından bazı yatırımcıların durumu değerlendirdikleri ancak iptal olmasının en azından şu süreçte beklenmediği iddia edilmişti.
Tüm yaşananlar ile ilgili olarak bir süreden beridir süreç devam ederken, birçok dünya markasını Türkiye’de sadece tek bir Beymen yapısı altında birleştiren Boyner’in halka arz kararından neden bir anda vazgeçtiği soru işaretleri yarattı.

DeFacto Rekor Kırıyor

DeFacto, bu yıl içerisinde gerek dünyada, gerek ise yerli olarak yerel pazarda ürün satışları ile rekorlar kırmayı başarıyor. Rakibi LC Waikiki ile birlikte Türkiye’de sektörde en fazla satış yapan basit ve orta seviye markalara yakın ürünler üreten 2 markanın genellikle alt seviyede, uygun fiyatlı ürünler üretmesi ise gelir grubuna oranla tüm vatandaşların tercihini bu 2 markadan yana aralıklarla kullanmasını sağlıyor.
2 markanın kaliteli ürünlerinin tüm Türkiye’de ilgi görmesinin yanında iade ve diğer değişim politikaları, insan kaynakları ve istihdam konusunda binlerce insanın istihdam edildiği 2 marka olarak kendilerine pazarda geniş çaplı yer buluyorlar. DeFacto’nun halka arz edilmesinden vazgeçilmesinin arkasında ve aynı gün Beymen’in halka arz edilmesinin vazgeçilmesinin seçimler dolayısı ile olabilecek olduğu, ileri bir tarihte halka arz edilebilecek olduğu şimdiden basında iddia edilmekte. Bazı yatırım danışmanları ise halka arzın olumlu olacak olduğu konusunda kesin kararlı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Seda Akbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir