Bir Ayda Kredi Notunuzu Nasıl Artırırsınız?

Kredi notu uygulaması 2013 yılında Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB)’nin kurduğu Findeks ile hayatımıza girmiştir. Önceleri sadece bankalararası kredi işlemlerine ilişkin bilgiler ve ödemelere ait veriler paylaşılırken, Findeks’in kurulmasıyla KKB’deki kredi veri bankasındaki bilgilerin sentezlenmesiyle her kişi için finansal bir karne özelliğindeki Findeks Kredi Notu uygulaması başlamıştır. Bu tarihten sonra bankalar kredi kullandırımlarında bu kredi notunu baz almış ve bu kredi notu doğrultusunda müşterilerine kredi kullandırıp kullandırmamaya, kullandıracaklarsa hangi tutara kadar ve ne faizle kullandıracaklarına bile karar vermeye başlamışlardır.

kredi-notu-neden-duser.jpg

 

Kredi Notunuz Nasıl Belirlenir?

Findeks Risk Raporu’nun bir özeti olarak kabul edilen Findeks Kredi Notu’nuzun hesaplanmasında pek çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Bu faktörler arasındaki başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz :

 • Kredilerinize ve kredi kartlarınıza ilişkin ödeme alışkanlıklarınız.

 • Halihazırdaki borçluluğunuz ve hesap durumunuz.

 • Yeni kullandığınız krediler.

 • Kullandığınız kredilerin tutarları ve kredi başvuru sıklığınız.

Bu faktörlerin yanısıra başka pek çok farklı değişken de devreye girerek Findeks sisteminde gelişmiş algoritmalarla kredi notunuzun hesaplamasında kullanılır. Arasıra kredi notunuzu Findeks üzerinden kendiniz sorgulayabilirsiniz. Kendinizin yapacağı bu sorgulama kredi notunuzu düşürmeyecek, aksine sizi konu ile ilgili bilgili kılarak gerekli adımları atmanızda yol gösterici olacaktır.

kredi-notu-nasil-artirilir.jpg

Kredi Notuzunu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Olası bir kredi ihtiyacınızda bankaların yapacağı istihbaratın olumlu bulunması ve notuzun yüksek olması, kredi kullanabilmeniz için öncelikli şarttır. Eğer notunuzu yükseltmek istiyorsanız almanız gereken bir takım aksiyonlar ve önlemler bulunmaktadır.

 • Öncelikle kredi kartı sayılarınızı sınırlayın ve kullanmak istediğiniz, size gerçekten avantaj sağladığını düşündüğünüz bankaların kredi kartlarına odaklanarak ve sadece seçtiğiniz bu bir kaç bankanın kredi kartlarını kullanın. Bu kartların limitlerini de ihtiyacınız doğrultusunda belirleyin, çok yüksek limit talep etmeyin. Farkında olmadan açılabilir ve kredi kartı ödemelerinizi yapmakta zorlanabilirsiniz. Bir süre sonra sadece asgari tutarları bile ödeyemeyecek duruma düşebilirsiniz.

 • Bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi varsa bunların taksitlerini öncelikli olarak ve gecikmeye düşmeden düzenli olarak yatırın. Düzenli bir ödeme alışkanlığına sahip olmanız hem notunuza olumlu katkıda bulunacak hem de bankaların sizi olumlu algılamasını sağlayacaktır.

 • “Bir kenarda bulunsun, belki lazım olur” düşüncesiyle büyük montalı kredi başvurusunda bulunup kredi kullanmayın. Gerçekten krediye ihtiyacınız olduğunda başvuruda bulunun. Unutmayın ki borçluluk durumu kredi notunuzu negatif etkiyebilir.

 • Bir krediye ihtiyacınız olduğunda öncelikle maaş aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunun. Aynı anda bir kredi için bir kaç bankaya başvurmayın. Maaş aldığınız bankanın size kredi vermesi daha muhtemeldir.

 • İleriki dönemler için kredi notunuzu yükseltmek isterseniz yine maaş aldığınız bankadan çok küçük bir tutarda bir tüketici kredisi çekerek, bunu düzenli olarak ödeyin, hatta maaşınızdan düzenli olarak ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verin. Düzenli olarak yapılan ödemeler notunuzun hemen artmasında fayda sağlayacaktır.

 • Kredi kartınız yoksa düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartıp düşük tutarda yaptığınız kredi kartı harcamalarınızı düzenli olarak ödemeniz de kredibilitenizi ve dolayısıyla kredi notunuzu yükseltecektir. Burada önemli olan harcamanız küçük de olsa bunu düzenli ve tam olarak ödüyor olmanızdır.

 • Kullanmış olduğunuz krediler varsa ve bu kredilerin taksitlerini ödemede zorluk çekiyorsanız, bu kredilerinizi vadesini uzatarak yeniden yapılandırın böylelikle taksit ödemelerinizi rahatça ödeyebilecek bir seviyeye çekin.

Findeks Notunuza Dair

Hiç bir zaman unutmamalısınız ki,  kredi veya kredi kartı ödemelerinde yaptığınız gecikme, aksatma, düzensizlik ya da takibe düşme vb gibi durumlarda kredi notunuz çok çabuk düşerken, aynı hızla yükselmeyecektir. O nedenle öncelikle kredi itibarınızı devam ettirmek adına gereksiz harcamalardan sakınmalı, ödemede zorlanacağınız tutarlar için kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Harcamalarınızda, düzenli ve sabit gelirinizi ön planda tutup mümkün olduğunca birikim yapmaya çalışmalısınız. Krediyi gerçekten ihtiyacınız olduğunda, yatırım amaçlı bir girişimde bulunduğunuzda veya beklenmedik acil durumlar için kullanmanız kredi notunuza olumlu bir katkı sağlayacaktır.
Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın