Birleşmiş Milletler'de İşler Karıştı

/ 16 Nisan 2018 / 103 views / yorumsuz
Birleşmiş Milletler'de İşler Karıştı
Rusya’nın talebi ile ABD’nin Suriye’ye müdahalesini ve Suriye’ye ilişkin son durumu konuşmak üzere bir araya gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde üye ülkelerden tehlike uyarısı yapıldı. Toplantıya başkanlık eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Ortadoğu’da yaşanan kaosu “Uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ediyor” sözleriyle nitelendirdi.

Guterres: Her Şey Kontrolden Çıktı

Birleşmede Suriye’nin Doğu Guta kentinin Duma ilçesinde yaşanan kimyasal silah saldırısına dair verimli bir araştırma ve soruşturma mekanizması kurulamamasına dair hayal kırıklığı yaşadığını belirterek sözlerine devam eden BM Genel Sekreteri, “Her şey kontrol dışı, bu durumu ortak görev alarak durdurabiliriz” açıklamasında bulundu.

Suriye’de Hesap Verebilirlik Yok

Suriye’de sorumluların hesap verebilmesine yönelik mekanizmanın kurulamamasının barışa tehditte bulunduğunun altını çizen Guterres, mevcut koşulların askeri tırmanışa yol açacak kadar tehlikeli olduğunu belirtti.

Guterres: “Üye Devletleri Sorumlu Davranmaya Çağırıyorum”

Rusya’nın talebiyle toplanan Birleşmiş Milletler Genel Konseyinde üye devletlere sorumlu davranma çağrısı yapan Guterres, kimyasal silahlara ilişkin sorgulanamazlık, ceza verilememe durumun kimyasal silahlara yasak uygulanmasındaki normu zayıflattığını ve silahsızlanmaya karşı tersi bir duruş çizdiğini vurguladı.

Rusya: Kimyasal Silah Saldırısı Uydurma

Konseyde bir konuşma yapan Birleşmiş Milletlerin Rus Temsilcisi  Vassily Nebenzia, Suriye’ye yönelik askeri müdahaleye ilişkin çekincelerini paylaştı. Nebenzia, bölgede egemen bir devlete yönelik yapılan askeri hazırlıkların uluslararası hukuku ihlal anlamı taşıdığını, bu durumun derhal gözden geçirilmesi gerektiği sözlerini aktardı. Doğu Guta’da kimyasal silah saldırısı yapıldığı iddialarının tamamen uydurma olduğunu savunan Nebenzia, Fransa ABD ve İngiltere’nin tek amacının Suriye’de rejimi devirmek olduğunu öne sürdü.

Rusya Tehdidi Görmezden Geliyor

Birleşmiş Milletler’in ABD Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Rusya’yı uluslararası barış ve güvenlik konularındaki tehdidi görmezden gelmekle suçladı. Kimyasal silah kullanımının uluslararası hukuk kurallarının çiğnenmesinin en bariz kanıtı olduğunu işaret eden Haley, bu konuda hiçbir ülkenin sessiz kalmaması gerektiğini ve hiçbir ülkenin kimyasal silah kullanmasına izin verilmemesinin elzem olduğunun altını çizdi.

Rusya Rejimi Koruyor

Rusya’nın kimyasal saldırılarla uluslararası hukuku ihlal eden Esad rejimini koruduğunu savunan ABD Temsilcisi, Fransa, ABD ve İngiltere’nin Duma’da yaşanan kimyasal saldırıyı ayrı ayrı incelediklerini ve üç ülkenin de ortak sonuca vardığını söyledi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.