Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Ağustos ayının başlarında Bitcoin daha önce yaşamadığı bir tecrübeyi yaşadı. Fork adı verilen ve Türkçesi yeni bir yol oluşturma anlamına gelen süreç Bitcoin ağında gerçekleşti ve Bitcoin Cash isimli yeni bir sistem oluşturuldu. Bitcoin Cash Bitcoin’in ilk fork deneyimi olarak bilinir ve BCC veya BCH sembolüyle gösterilir.

Bitcoin Cash Nasıl Edinildi?

Fork sürecinde çoğu kimsenin merak ettiği soru ise Bitcoin Cash nasıl alınır sorusuydu. Bilindiği üzere Bitcoin madencilik sistemi kullanılarak veya alım satım yoluyla elde edilebiliyordu. Fakat Bitcoin Cash yeni bir kripto para birimi olmadığı için farklı bir yöntem izlendi.  Fork sisteminin özelliği sayesinde 1 Bitcoin sahibi olan kişi aynı zamanda 1 Bitcoin Cash sahibi oldu.

Bitcoin Cash ile Bitcoin Neden Ayrıldı?

Bitcoin ve Bitcoin Cash ayrımı senelere dayanan bir tartışmanın sonucunda gerçekleşti. Bu tartışmanın sebebi ise blok boyut sınırı nedeniyledir. Blok boyut sınırı kısaca bir gün içerisinde yapılabilecek işlem sınırını ifade eder. Seneler önce bu boyut sınırı günde yaklaşık 250.000 işlem olarak belirlenen 1 MB olarak ölçeklenmişti. Bitcoin’in yayılması ve sık kullanımı bu sınırın yetmemesine neden olduğu gibi bu sıkıntıyı çözmek için başka seçeneklerin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Sonradan Bitcoin Cash olarak ayrılacak bazı kişiler ise bu işlem sınırını 8 MB (2.000.000 işlem) olmasını istiyordu. Ayrılmanın temel sebebi olarak işlem sorunu görünse de başka nedenler de bu ayrılmaya neden oldu. Bu ayrılmadan sonra ise Bitcoin Cash ile Bitcoin arasındaki fark açıkça gözlemlenebilir hale geldi.

Bitcoin Cash Neden Farklı?

Ayrılmayla birlikte pek çok kişi Bitcoin Cash kullanma tercihinde bulundu. Bunun ilk nedeni ise yukarıda bahsedilen işlem sayısı ile ilgili. Günlük işlem limitinin Bitcoin sistemine yetmemesi nedeniyle pek çok kişi beklemek veya ücretli değiştirme ismi verilen bir özelliği kullanmak durumundaydı. Bu nedenle Bitcoin Cash ile Bitcoin farkı olarak en önemli neden işlem yapma kapasitesi olarak öne çıkıyor.
Bitcoin Cash çoğu coin sisteminde bulunmayan bir özelliğe sahip. Bu özelliğe göre Bitcoin Cash yok edilmeye ve yeniden başlatmaya karşı korumalı. Herhangi bir korsan saldırı veya sistemdeki bir sıkıntıya karşı önlem amaçlı geliştirilen bu sistem işlemlerde sıkıntı olmasını önlemek amacıyla tasarlandı.
Bitcoin Cash aynı zamanda Segwit işlemi yapılmayacak olmasıyla Bitcoin’den farklıdır. Blok zincirinin genişletilmesi olarak ifade edilen Segwit sorunları azaltmak ve işlem süresini kısaltmak amacıyla yapılır. Bitcoin Cash Bitcoin ayrılığının sebebi olarak ise işlem sorunları gösterilmişti. Buradan hareketle işlem sorunları nedeniyle değişiklik yapılarak piyasaya giren Bitcoin Cash’in Segwit süreci geçirmeyeceği söylenebilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir