Bitcoin Değeri Düşünce Ne Yapmalı?

Bitcoin Değeri Düşünce Ne Yapmalı?

Bitcoin borsasında işin içinde bulunan yatırımcıların çok iyi bildikleri bir şey var; çok hızlı düşüş ve yükselişlerin yani dalgalanmaların olduğu. Bitcoin borsasının spekülasyonlara açık olması ve bunlardan etkilenmesi nedeniyle aşağı ya da yukarı doğru hareketlenmeler sıkça görülebilmekte.
Hızlı düşüşler genellikle küçük yatırımcıda panik yaratmakta ve satışa sebep olmakta. Genel davranış ise hemen eldeki bitcoinleri elden çıkarmaya çalışmak olmakta ama bu çoğu zaman zarar anlamına geliyor. Bitcoin borsasına yatırım yapmayı düşünüyorsanız yahut halihazırda yatırım yapmış iseniz bazı özelliklere sahip olmanız olmazsa olmaz. Öncelikle sabırlı olmalı, çabuk karamsarlığa kapılmamalı ve panikle, acele ile iş yapmamanız gerek.
Bitcoin aşağı doğru hareketi durumunda panik edip elimizdeki bitcoinleri daha çok zarar etmeme içgüdüsüyle satmayı düşünmemek lazım. Uzun dönemli bitcoin değer grafiğini incelediğinizde sert düşüşlerin yaşandığını göreceksiniz, bu sert düşüşlerden sonra kısa veya uzun zamanda toparlandığını görürsünüz.
Aslında işin aslı bitcoin veya diğer coin türlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız bunu kısa zaman için değil uzun vadeli olarak yapmanız gerekir. Kısa zamanda yüksek kazançlar elde etmek gibi bir düşünceniz varsa bunun gerçekleşmesinin çok zor olduğunu hatta zarar ederek işin içinden çıkmanız ihtimalini bilmeniz gerek.

Bitcoin Değeri Düşünce Satmayın. Satın Alın!
Bu prensip tüm kripto para birimleri için geçerli. Eğer ilk sert düşüşte elinizdeki coinleri panikle satarsanız doğal olarak zararlı çıkmış olacaksınız. Oysa eğer sinirlerinize hâkim olmayı başarır yatırım yaptığınız kripto paranın belli bir zaman dilimi sonrasında tekrar değer kazanacağını bilirseniz elinizdekini satmanın aksine ucuz fiyattan satın alır daha karlı çıkarsınız.
Bitcoin Almak İçin Artık Çok mu Geç?
Bu cevaplanması zor bir soru. 5 sene öncede bu soruyu soranlar vardı, 5 sene önce çok küçük bir yatırım yapsaydınız, bugün milyoner olmuş olurdunuz. 5 sene önce bugün 1 Bitcoin değeri 24 Lira değerindeyken bugün 1 Bitcoin değeri 43.600 Lira. Bugünden sonrası için kesin olarak yine bu şekilde değerinin dikey olarak yükseleceğini veya düşeceğini söylemek imkânsız. Ancak siz yine de 3-5 sene sonra pişman olmamak için küçük bir yatırım yapıp kenara koyabilirsiniz. Yatırımınızın küçük olması önemli çünkü eğer Bitcoin bugünden sonra sürekli bir düşüş içerisine girse dahi çok büyük zararlar etmeyin. Yani yatırım yapacağınız parayı kaybedecek gözüyle bakmalı, kaybetseniz dahi sizi üzmemeli. Diğer taraftan eğer dikey yönde yükselişini sürdürürse yüzünüzü güldürecek kazançlar elde edebilirsiniz.
Bitcoinlerin üst limiti 21 milyon. Yani 21 milyondan fazla bitcoin üretilmeyecek, üst limite dayandığı zaman artık üretiminin yapılması imkânsız hale gelecek. Bu durum üretiminin gittikçe zor hale gelmesi sebebiyle daha çok değer kazanması anlamına gelebilir. Biliyorsunuz bir şey ne kadar az bulunursa o kadar çok değerlidir denilebilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir