Bitcoin ile ilgili sormaya utandığınız 7 soru

Bitcoin ile ilgili sormaya utandığınız 7 soru

9 sene önce ortaya çıkan ve seneler içerisinde değerini katlayıp duran Bitcoin 20.000 dolar seviyesini gördükten sonra bir düşüş yaşasa da 2017 senesi içerinde değerini 10 kattan fazla arttırdı. Getirisi ve her geçen gün daha fazla kabul görmesi nedeniyle dikkat çeken Bitcoin’le tanışmamış kişiler ise Bitcoin işine girmeden önce bazı soruların cevabını araştırıyor. İşte o en çok sorulan sorular ve cevapları.

1-Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Çoğu kimse Bitcoin nedir sorusuyla birlikte Bitcoin’in ortaya çıkış hikayesini merak ediyor. Bitcoin 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından bir proje olarak başlatılmış dünyanın ilk sanal para birimi ve ödeme ağına verilen isimdir. Bu açıklamaya göre Bitcoin sadece sanal para değildir. Bitcoin aynı zamanda eşler arası para transferi yapılabilen ve merkezi olmayan bir ödeme sistemi olarak ortaya çıkmıştır.

2-Seneler İçerisinde Nasıl Bu Kadar Değerlendi?

Bu değerin ortaya çıkmasının temel nedeni merkezi bir kontrolü olmaması nedeniyle değerinin dalgalanmaya açık olması. Fakat değerlenme sürecinin kullanım alanlarının genişlemesiyle ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz. 2009 senesinde neredeyse değeri olmayan Bitcoin 2011 senesinde 1 dolara çıkarken tanınması sayesinde 30 dolar değerine ulaştı. Ardından düşüş yaşayarak tekrar yükselen Bitcoin bu süreci defalarca kere tekrarladı ve günümüzde 18.000 dolar civarlarındaki değerine ulaştı.

3-Bitcoin Kullananlar Neden Kullanıyor?

Daha önce Bitcoin kullanmamış kişilerin merak ettiği sorular arasında Bitcoin’in neden kullanıldığı sorusu bulunuyor. İlk çıktığı zamanlarda yaşadışı işlerde kullanılmasıyla anılan Bitcoin zaman borsa sitelerinin doğrulama işlemleri ve prosedürleriyle daha güvenli hale geldi. Kullanım nedenlerine bakıldığında ise yüksek kazanç şansı, takip edilmesinin zorluğu ve sürekli değer kaybeden para birimi olan ülkelerde güvenli bir para saklama aracı olarak görülmesi gibi nedenlerle tercih ediliyor.

4-Market Hacmi 300 Milyar Dolar Büyüklüğe Nasıl Ulaştı?

Bu değerin ortaya çıkmasında dijital para piyasasının etkisi ve Bitcoin teknolojisinin yayılması etkili. Diğer pek çok dijtal para birimini almak isteyen kişiler ülke para birimleriyle Bitcoin alıyor ve kazançlarını para birimlerinden önce Bitcoin’e çeviriyor. Ayrıca büyük şirketlerin Bitcoin ödemesi kabul etmesi de bu market değerinin oluşmasında etken.

5-Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin almaya ikna olan kişilerin en çok sorduğu sorular arasında bulunan bu soru için 2 temel cevap bulunuyor. Borsa siteleri aracılığıyla satın almak veya bir kişiyle anlaşarak satın almak. İkinci yöntem riskli olsa da ilk yöntem sıklıkla kullanılıyor. Dünya üzerinde Bitcoin satın almak için ise pek çok borsa bulunuyor.

6-Bitcoin Kazancımı Nasıl Çekebilirim?

Bitcoin ile ilgili merak edilen sorular arasında olan bu sorunun cevabı gayet basit. Kullanılan borsa sisteminde Bitcoin satış emri vererek para karşılığını edinmek ve bu Bitcoin’i banka hesabına transfer etmek. Kazancı çevirirken borsa sistemlerinin transfer komisyonu kestiği de unutulmamalı.

7-Bitcoin İşlemleri Elektrik Düşmanı Mı?

Bu sorunun cevabı ise malesef evettir. Bitcoin ağı hesap defteri olarak blok zinciri teknolojisini kullanır ve bu hesap defteri için gerekli işlemler madencilik olarak isimlendirilir. Bütün bu işlemlerin yapılması için ise işlemci veya ekran kartı gücü gerekir. Güç ne kadar fazlaysa o kadar elektrik harcanır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir