Bitcoin Kullanıcılarının Kimlikleri Deşifre Olacak

/ 12 Ocak 2018 / 27 views / yorumsuz
Bitcoin Kullanıcılarının Kimlikleri Deşifre Olacak

ABD Mahkemesi kripto para yani bitcoin al sat hizmeti sunan Coinbase Şirketi’ne, müşterilerinin bilgilerini vermesi yönünde emir gönderdi. Bu kararla birlikte Bitcoin alım satım işlemleri hizmeti veren Coinbase, 20.000 Dolar’ın üzerinde parası bulunan bütün müşterilerinin isimlerini, adreslerini, hesap aktivitelerini ve doğum tarihlerini ABD vergi dairesi İRS’e bildirmek zorunda. ABD Mahkemesi’nin aldığı karar tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kripto Paralar Vergiye Tabi mi Oluyor?

Blok Chain yani blok zinciri denilen sistemle işleyen ve belli bir merkezi, adresi ve kurumu olmayan kripto paralara vergi yolunun açılması son yılların en popüler konularından biri. Bazı uzmanlar, kripto paraların yapıları nedeniyle tam anlamıyla bir denetime tabi tutulamayacağını belirtseler bile Coinbase gibi alım satım hizmeti veren kurumlar bağlı bulundukları ülkelerin yasaları nedeniyle müşterilerinin hesap bilgilerini vergi daireleriyle paylaşabilir. Bu noktada bazı belirsizlikler ortaya çıkıyor. Eğer Coinbase gibi şirketler üzerinden farklı ülkelerin vatandaşları işlem yapmışsa ve bu ülkeler Coinbase’den bilgileri talep ederse Coinbase’in bilgileri vermeme hakkı var mıdır? Diğer akla gelen soru Deep Web denilen Derin İnternet’te yapılan işlemler kimse tarafından bilinemez ve bu işlemler yada yatırımlar nasıl vergi denetimine tabi tutulacağı sorusu. Diğer finans alanlarında yatırım yapanlar da neden kendi paralarından vergi alındığını ama dijital paralardan vergi alınmadığını devamlı soruyorlardı. Henüz bu sorulara kesin bir yanıt verilmese de herkesin uzlaştığı konu ABD Mahkemesi’nin aldığı kararın benzerleri farklı ülkelerin medyalarından duyulacağıdır.

Vergi Alınması Kripto Paraların Değerini Düşürür mü?

Kripto para dendiği zaman akla 2008 yılında kurulan ve ilk yıllarında Derin İnternet denilen alanda uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, organ ticareti ve silah ticareti gibi alışverişlerde kullanılan Bitcoin gelir. Dijital Para Bitcoin aradan geçen yıllarda aynen bir kredi kartı gibi birçok alışverişte kullanılır hale geldi. Artık büyük web siteleri ve fuarlar bile kripto paralarla ticarete başladı. Önemli bir kesim ise devamlı rekorlar kırarak artan bitcoin değeri yüzünden sadece yatırım amaçlı olarak dijital paralara ilgi gösterdi. İşte özellikle yatırım amaçlı olarak Coinbase gibi şirketlere yatırım yapanları hedef alan vergi düzenlemesi, kripto paraların talebini ve değerini etkileyecek gibi görünüyor.

ABD Mahkemesi Bu Kararla Dijital Paraları Legalize mi Etti?

Bazı uzmanlar ABD Mahkemesi’nin aldığı vergi kararının ABD Hükümeti’nin dijital paraları resmen tanıdığı anlamına geldiğini savunuyor. Dijiatal para sahipleri ve alım satım şirketlerinin oldukça başını ağrıtacak uygulamalar, önümüzdeki günlerde oldukça sık duyalacağa benziyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.