Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

Kripto para birimlerinde para oluşturmaya mining veya dilimiz karşılığında madencilik deniliyor. Bitcoin madenciliği yapmak yani yeni Bitcoin’ler üretmek matematiksel veya cebirsel bazı işlemleri gerçekleştirmek gerekir. Fakat bu matematiksel işlemleri bizler yani insanlar değil gerekli yazılım ve donanıma sahip bilgisayarlar gerçekleştiriyor. İsteyen herkes Bitcoin madenciliği yapabilir fakat gerekli donanıma sahip bilgisayarlar ile bunu yapabilir. Genellikle ekran kartlarına dayalı olarak yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri kaldırabilen bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliği yapılır.
Bitcoin madencilik sistemi ilk bloğunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir. Kripto para birimlerinde sistemin ilk bloğu özel bir bloktur. İlk blog sayesinde sistem yaratan tarafından başlatılmış oluyor ve artık dileyen herkes gerekli yazılım ve donanımla sisteme dahil olup matematiksel işlemleri gerçekleştirerek Bitcoin üretimi yapabiliyor. Herkese açık olmasının sebebi, ağa yeni madencileri çekmek için bir nevi teşvik etmektir. Böylece merkezi bir otorite tarafından basımı yapılmayan kripto para sisteme istenildiği şekilde dağınık olarak yayılıyor. Madenciler bu şekilde hem yeni Bitcoin’ler üreterek Bitcoin kazanıyor hem de üretilebilecek olan Bitcoin’leri matematiksel işlemleri yaparak sistemden Bitcoin’ler kazanmış oluyor.
Bir örnekle açıklamak gerekirse altın madencilerinin, altın madenlerinde kazım işlemleri sonucunda altınları bularak dolaşıma sokmalarına benzetebiliriz. Bitcoin kazımakta buna benzer bir sistem olarak tasarlanmış. Bitcoin’inde tıpkı dünya altın rezervleri gibi kısıtlı olmasından ötürü değerli hale geliyor. Bitcoin üst sınırı 21 milyon adet, yani 21 milyondan fazla Bitcoin üretimi asla olmayacak. Günümüz itibari ile 16 milyon adet Bitcoin üretilmiş durumda. Yani üretilmeyi bekleyen 5 milyon adet Bitcoin halen beklemekte.

Günümüzde Bitcoin Madenciliği Yapmak Kazandırır mı?
Bitcoin’in ilk çıktığı 2009 senesinde ve onu takip eden birkaç sene boyunca Bitcoin üretimi için çözülmesi gereken matematiksel işlemler basit problemlerden oluşuyordu ancak günümüz ve sonrasında kalan 5 milyon adet Bitcoin üretimi için oldukça zaman alan ve yüksek işlemci gücüne ek olarak güçlü ekran kartına sahip donanımlar gerekiyor. İlk etapta Bitcoin kazımak ve üretmek oldukça basit bir işti ve kazanç getiriyordu. Ancak günümüz şartlarında güçlü donanıma sahip cihazların fiyatları oldukça pahalı. Ayrıca bu cihazların yüksek elektrik tüketimi sonucu kabarık elektrik faturalarına sebep oluyor. Bu yüzden Bitcoin madenciliği yapmak günümüzde çok kazandıran bir iş olduğu söylenemez.
Bitcoin madenciliği yapmayı düşünüyorsanız diğer alt coinlerin madenciliği yapmak daha mantıklı olabilir ancak her kripto para biriminin Bitcoin gibi değer kazanması imkansız. Madenciliğini yapacağınız kripto para birimini iyi araştırmanız gerekir çünkü yarın hangi kripto para biriminin ne kadar değer kazanacağı ya da kaybedeceğini kimse öngöremez. Kısacası bu iş riskli bir iş diyebiliriz, madencilik hakkında ve madencilik yapacağınız coin türünü detaylıca araştırmadan bu işlere girişmemeniz gerekir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir